Francie, Portugalsko, Itálie, ale třeba i jižní Morava. To jsou místa pro našince spjatá s pěstováním vinné révy. Věřte nebo ne, víno se pěstuje snad všude tam, kde to počasí dovolí. A mnohdy jsou výsledkem skvělé nápoje. Poznejte s námi pět netradičních vinařských lokalit, které jsou neprávem opomíjené.
Čína
Čína má bohatou vinařskou tradici. První vinice zde prý byly vysázeny již před 2000 lety. Většina vyprodukovaných nápojů sytí místní konzumenty, ale vzhledem k čínské ekonomické expanzi místní vláda vinaře dotuje, což se projevuje i podporou exportu. Narazit tak na ně můžete i v našich končinách. Zajímavé jsou například odrůdy z lokalit Ningxia nebo Shandong.
Gruzie
Vína ze země na hranicích Evropy a Asie se mohou směle zařadit mezi hvězdné vinařské lokality. Pečlivě připravené nápoje z bobulí vyrostlých na úpatí Kavkazu jsou plné vůní a chutí, přičemž místní specialitu představují oranžová vína uzrálá v nádobách zvaných kvevri, která jsou zařazena na seznamu UNESCO. Velmi oblíbená jsou gruzínská polosladká vína, protože obsahují více přírodního cukru. Naopak červené suché víno z Gruzie vyhledávají milovníci kyselejších chutí, protože tamní odrůdy mají velmi malý obsah zbytkového nezkvašeného cukru.
Arménie
V zemi pod biblickou horou Ararat měl prý první vinice vysázet samotný Noe. Arménie je zemí, kde se střetávají vlivy všech světových stran. Daří se zde starobylým odrůdám s vysokých obsahem přírodního cukru, přičemž vysokohorské klima a půda s vysokých obsahem minerálů ovlivňuje růst i chuť révy. Vaše smysly tak dostanou zcela nečekaný zážitek v podobě bílých i červených vín. Velmi oblíbená jsou zejména červená polosladká vína, jejichž chuť ovlivňuje již zmiňovaný vyšší obsah cukru.
Velká Británie
Zcela nečekanou vinařskou lokalitu představuje Velká Británie, konkrétně Anglie. V nejjižnějším cípu tohoto z evropského pohledu chladnějšího ostrova, v hrabství Cornwall, se daří bílým vínům. Konkrétně vinařství Gusbourne produkuje velmi kvalitní šumivá vína.
Japonsko
Země vycházejícího slunce je spjatá především se saké. Nicméně japonští vinaři umí skvěle pracovat i s hrozny. V 19. století bylo dokonce několik vinařů vysláno do francouzského Bordeaux, kde se naučili metody, jak dosáhnout co nejvyšší kvality nápoje. Dnes se japonskému vínu daří zejména na ostrově Hokkaidó a v prefektuře Yamanashi. Místní nápoje vycházejí z tamních vyšlechtěných odrůd, ale i z odrůd světových. Výsledkem jsou velmi zajímavá bílá i červená vína.