Portské víno je známé pro svoji silnou likérovou chuť, avšak i sladkost pocházející z hroznového cukru. Mezi vinaři má své milovníky i odpůrce. Ať už toto dezertní likérové víno z Portugalska milujete, nebo ne, rozhodně by vás mohla zaujmout jeho historie, která, jak už tomu často bývá, je opředena legendou.
Portské vzniklo omylem
Portské víno je produkované výhradně v údolí řeky Douro v severním Portugalsku. Vzniká přidáním alkoholového destilátu (známého jako aguardente) do rozkvašených hroznů. Jakmile ale dojde ke smíchání obou substancí, kvašení se zastaví, ve víně zůstane zbytkový cukr a zároveň se zvýší obsah alkoholu. Tomuto procesu se říká fortifikace a vzniká tak unikátní chuť portského.
Legenda o jeho vzniku se traduje od války o španělské dědictví (1701 – 1714). Konflikt tehdy postavil proti sobě mimo jiné i Anglii a Francii. Jelikož Angličané milovali francouzské víno, museli hledat nového importéra. Tím se stalo Portugalsko. Jenže vína z chvostu Pyrenejského poloostrova se při dlouhé cestě lodí měla kazit, a tak do nich Portugalci přimíchávali pálenku. Tak mělo vzniknout legendární portské víno. Jenže pravda je tak trochu jiná. Zajímavé je, že legendu o vzniku portského najdete i na české wikipedii jako skutečnou historickou událost. To anglická wikipedie hovoří jinak a správně.
Portugalci do svého vína přimíchávali brandy již před zmiňovanou válkou. Stalo se tak v důsledku chyby, kdy místní vinaři omylem nalili rozkvašené víno do sudu se zbytkem brandy. K překvapení všech jim silný sladký nápoj zachutnal a rozhodli se jej nabídnout světu. Oblíbeným se stal zejména u Angličanů, a tak už v roce 1678 dorazila do Británie první várka.
Anglické názvy portského jako „ruby“ nebo „tawny“ jsou důsledkem obliby portského mezi Angličany. Ti jej také distribuovali do svých anglicky hovořících kolonií a portské víno tak proslavili po celém světě.
Portské víno pochází z jediné oblasti také díky Angličanům
Portské se stále produkuje pouze v oblasti Douro. Na svůj původ má i ochrannou známku. O to se také zasadili Angličané, protože fortifikovaná vína z jiných portugalských lokalit jim tolik nechutnala. Existují však i jiná fortifikovaná vína s ochrannou známkou, třeba tokajské.