Hra na oliheň
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Hra na oliheň. Humbuk kolem jednoho seriálu, který připomíná známou pravdu

Netflixu se zase jednou něco hodně povedlo. Pokud jste jej doposud neměli předplacený, teď už nejspíše máte. A to díky jednomu seriálu – Hra na oliheň. Ten se stal fenoménem, jen na Instragramu pod hastagem #squidgame (pozn. anglický název seriálu) najdete přes 1,3 miliónů příspěvků.

Proč se stal fenoménem?

Děj seriálu je v podstatě odrazem skutečného problému, který Jižní Koreu trápí – zadluženost mladých lidí, kteří dělají cokoliv, aby zajistili sebe a svou rodinu. V seriálu slovo „cokoliv“ získalo novou úroveň, protože hráči udělají naprosto všechno. Zároveň se v příběhu objevuje další velké téma – znuděnost bohatých, kteří hledají pro svůj život povyražení a větší smysl. Kombinace obojího udělala ze seriálu velký hit.

Hra na oliheň ukazuje lidskou bytost jako nepoučitelnou a dalo by se i říci, že uvnitř zkaženou. V průběhu seriálu sledujete, jak se postavy postupně mění a co s nimi dělá pohled na zvyšující se množství vyhraných peněz. Situaci zachraňuje hlavní postava, která se až urputně drží morálních zásad, což v kontextu celé absurdní hry působí občas až komicky. Vás však donutí zamyslet se nad tím, zda by to v reálném životě opravdu takhle mohlo být. Opravdu by si vybral starce do dvojice, kdyby mu šlo o život?

Jak se mění postavy, měníte se trochu i vy. Od počátečního znechucení, na co to koukáte, se dostanete do bodu, kdy s napětím čekáte na jednu konkrétní smrt. 

Fenomén, který se objevil i ve školách

Možná jste si všimli několika titulků týkajících se dětí a tohoto seriálu. Vzhledem k brutalitě v seriálu je až s podivem, jak malé děti jeho děj znají. A ještě s větším překvapením čtete jednotlivé články, jak děti (a nejen ty) převádějí seriál do reality. Naše krásná česká hra „cukr, káva. limonáda, čaj, rum, bum“ se změnila na „červená, zelená“. Hra Ddakji, kde hlavní hrdina dostává jednu facku za druhou, je hitem už i v českých školách. Včetně těch facek. A zatímco seriál ukazuje problémy Jihokorejců, nám sledování seriálu ukázalo naše vlastní problémy – nevíme, co naše děti sledují ve volném čase.

Všimli jste si vodítek?

A otázka na závěr – také jste si všimli obrázků na zdech za soutěžícími? Obrázků, které odhalovaly všechny hry? Jak ubývaly postele, bylo jich vidět více a více. Pokud ne, tak máte důvod se na seriál podívat znovu.



Napsat komentář