CNC
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Kalibrace: Když i jeden milimetr představuje propast

Kalibrace je nedílnou součástí našich životů, aniž bychom si to uvědomovali. Všechny moderní výrobky kolem nás prošly kalibrací, a právě i proto fungují tak, jak mají.

Kvalitní výrobek musí obsahovat komponenty s identickými rozměry

Výsledné rozměry produktů a komponentů je třeba ve výrobním procesu zajistit s přesností na mikrometry. Aby každá součástka byla identická, je třeba použít vysoce přesné kalibry, tj. pomůcky, díky nimž lze snadno zjistit, zda výrobek odpovídá požadovaným rozměrům.

Díky kalibraci dostávají koneční zákazníci funkční výrobky. Výrobce pak předchází produkci zmetků a odpadají mu náklady na reklamace.

Kalibry v praxi

Kalibry fungují na velice jednoduchém principu. Většinou jsou dvě verze kalibru – dobrý a zmetkový. Dobrý musí dobře padnout do požadovaného prostoru, pokud tomu tak není, lze ještě nepřesnost výrobku opravit. Pokud se však do prostoru vejde zmetkový kalibr, produkt již nelze použít. O to ale samozřejmě žádný výrobce nestojí.

Kalibry jsou vysoce přesné a vycházejí z mezinárodně uznávaných norem, jako je například DIN 7150-2. Bez standardizace by totiž kalibrace v podstatě nemohla fungovat.

Typy kalibrů

Kalibry je možné rozdělit do několika základních typů. Závitové kalibry odhalují odchylky v rozměrech vnitřních závitů. Měřící kroužky se využívají pro měření vnějších závitů. Válečkové kalibry zase ověřují vnitřní rozměry obrobku a nakonec třmenové kalibry ověřují vnější rozměry výrobků.

Samozřejmostí jsou i atypické kalibry, které si lze nechat vyrobit na zakázku. Renomované firmy dokáží pro obráběcí dílny připravit atypické kalibry nejrůznějších provedení a rozměrů. Většina odborných firem nabízí i mikrometry, které jsou také nedílnou součástí práce s vysoce přesnými výrobky, viz https://www.meridla.cz/kategorie/mikrometry/.

Napsat komentář