Hledáte možnost, jak zažít vytrvalostní sporty na velmi speciální úrovni a zároveň se vyhnout přetěžování svých kloubů i davům ve fitku či posilovně? Pak byste rozhodně měli zvážit pořízení domácího cyklotrenažéru. Pravidelné cvičení na něm vám totiž přinese nejen tyto, ale i další výhody. Tak si oblečte pohodlný cyklistický úbor včetně obuvi, naplňte vodou svou sportovní lahev a směle do toho!
Cyklotrenažér je to pravé pro milovníky výzev
Hledáte-li způsob domácího trénování, které nebude žádný jemný čajíček, ale naopak se při něm pořádně zapotíte a dáte si do těla, můžete přestat hledat. Kromě nezávislosti na venkovním počasí přináší jízda na domácím cyklotrenažéru také spoustu dalších benefitů, díky nimž jde o čím dál oblíbenější sportovní aktivitu napříč věkovými kategoriemi sportovců.
Na trenažér můžete doma narazit jak u profesionálních hokejistů, tak u plavců nebo třeba horolezců. S domácím tréninkovým kolem si totiž dopřejete obzvláště vysoký uživatelský komfort i při extra náročném tréninku. A to díky kvalitnímu polstrování sedačky a speciálně tvarovaným držadlům. Mile vás však jistě překvapí i možnosti si během tréninku individuálně nastavovat stroj tak, aby plně vyhovoval vašim potřebám a kondici.
Cyklotrenažéry jsou navíc poměrně kompaktní cvičební stroje. Ve vaší domácí posilovně, ale klidně i uprostřed obývacího pokoje proto nezaberou příliš prostoru.
Na co se zaměřit při výběru cyklotrenažéru?
Styl tréninku závisí především na hmotnosti setrvačníku. Čím těžší je, tím vhodnější je trenažér pro profesionální a skutečně náročné ježdění.
Pokud s domácí cyklistikou nebo celkově se sportem teprve začínáte, bude vám stačit cyklotrenažér se setrvačníkem o hmotnosti okolo 8–14 kg. Pro pokročilé sportovce je vhodnou zátěží setrvačník o váze 14–22 kg. Zmiňovaní profíci a zkušení vytrvalostní cyklisté si obvykle nejlépe zatrénují na domácím cyklotrenažéru s hmotností setrvačníku nad 22 kg.
Zaměřit byste se však měli také na maximální zátěž, kterou stroj unese, a užitečné funkcionality. Mnoho modelů má integrovaný počítačový systém, který lze ovládat pomocí displeje v oblasti řídítek. V něm najdete, v závislosti na modelu, nejrůznější funkcionality, vaše kondiční hodnoty nebo třeba tréninkové programy s různou intenzitou zátěže.
Novější modely cyklotrenažérů mají v řídítkách také umístěné senzory na snímání srdečního tepu v průběhu cvičení. Analýza vašeho tréninku nikdy nebyla přesnější.
Oceníte nejen fyzické, ale také zdravotní benefity, které cyklotrenažéry přinášejí
Cyklotrenažér nezatěžuje vaše klouby, svaly a kosti tak, jako klasická venkovní cyklistika. Na rozdíl od ní totiž na domácím tréninkovém kole můžete stabilně udržovat vysokou intenzitu i plynulost jízdy. Nebudou vás rušit žádné otřesy, nárazy nebo drkotání způsobené přejezdy různorodým terénem.
Zapomenout však můžete i na silniční provoz či další nebezpečí, jako je podklouznutí na vlhkém terénu a případný pád. Plně se díky tomu můžete soustředit jak na trénink, tak třeba na svou oblíbenou hudbu nebo seriál který si v soukromí vlastního domova ke sportování pustíte.
Jakmile poprvé šlápnete do pedálů cyklotrenažéru, zjistíte, že nejde pouze o obyčejnou simulaci jízdy na kole. Tréninkem na domácím cyklistickém trenažéru zapojujete nejen svalstvo nohou a hýždí, ale téměř celého těla. Proto je trénink tak efektivní a výsledky vašeho trénování budou znatelné o poznání dříve.
Pravidelným sportováním na domácím tréninkovém kole však můžete pozitivně ovlivnit i svou plicní kapacitu, krevní oběh a díky vyplavování endorfinů také psychiku.