Zubní kámen vzniká, když se na zubech hromadí zubní plak, což je měkký povlak tvořený zbytky jídla, bakteriemi a slinami. Pokud není plak pravidelně a pečlivě odstraňován pomocí zubního kartáčku a dentální nitě, postupně tvrdne a vytváří zubní kámen. Jak jej odstranit a jak jeho vzniku zamezit?
Zubní kámen se tvoří přirozeně, ale může způsobit řadu nepříjemností
Zubní kámen se nejčastěji usazuje na zadní straně zubů, v mezizubních prostorech nebo kolem dásní. Důsledkem je nejen horší vzhled chrupu, kámen může také způsobit problémy, jako je zánět dásní (gingivitida) nebo parodontitida, což je onemocnění, jež může vést k uvolňování zubů a jejich případné ztrátě.
Vaši rutinou by proto mělo být nejen pravidelné čištění zubů a jejich ošetřování zubní nití či mezizubním kartáčkem, ale i pravidelné preventivní kontroly u dentisty, jenž dokáže zubní kámen v rámci ústní hygieny jednoduše odstranit.
Profesionální odstranění zubního kamene v ordinaci pomocí speciálních nástrojů jako jsou ultrasonické přístroje, je efektivní způsob, jak se tohoto problému zbavit. Ultrasonický odstraňovač zubního kamene pracuje na principu vysokofrekvenčních vibrací, které rozbijí tvrdé usazeniny, aniž by poškodily zubní sklovinu. Tento proces je rychlý a šetrný, což z něj činí oblíbenou volbu pro pravidelné profesionální ošetření.
Kromě profesionální péče existují na trhu i domácí ultrasonické odstraňovače zubního kamene. Tyto přístroje mohou pomoci snížit množství plaku a zabránit jeho přeměně na tvrdý kámen. Ani tak ale nepodceňujte pravidelné prohlídky u vašeho zubaře, který nejlépe zhodnotí stav vaší ústní dutiny.
Rozhodně se ale nepouštějte do odstraňování zubního kamene pomocí „babských rad“. Na internetu kolují rady o odstraňování kamene pomocí citronu či jedlé sody. Tyto látky sice kámen odstraní, ale zároveň mohou poškodit zubní sklovinu.
Prevence na prvním místě
Jak už jsme zmínili na začátku. V boji se zubním kamenem je nejúčinnějším nástrojem prevence. Čistěte si pečlivě zuby dvakrát denně vhodným kartáčkem, jehož výběr můžete konzultovat s lékařem. Používejte zubní nit nebo mezizubní kartáček. Vhodné také může být vyplachování ústní sprchou, která efektivně odstraňuje plak a bakterie i z hůře dostupných míst.