Metoda umělého oplodnění IVF vychází ze zkratky „in vitro fertilisation“ a v podstatě popisuje jeho způsob provedení. Jde o mimotělní metodu, kdy je vajíčko oplodněno takzvaně ve zkumavce.
Umělé oplodnění metodou IVF je stále nejefektivnějším způsobem při řešení léčby neplodnosti. Tu může způsobovat mnoho faktorů jak u mužů, tak u žen. Významný vliv na stále zvyšující se neplodnost má vzrůstající věk nastávajících maminek. Pokud selžou standardní metody početí, po konzultaci s lékaři je možné přistoupit k pokusům o umělé oplodnění.
Příprava na umělé oplodnění
Jakmile pár projde úspěšně vstupními vyšetřeními, jsou ženě po hormonální stimulaci odebrána vajíčka. Termín je dohodnut s lékařem s ohledem na ovulaci. Odběr následně probíhá po aplikaci hormonu hCG a je prováděn v celkové narkóze. Odběr partnerových spermií probíhá ve stejný den, kdy dochází k umělému oplodnění. Zpravidla se získávají přirozenou cestou. Pokud to zdravotní důvody nedovolují, lze spermie odebrat chirurgicky.
Mimotělní oplodnění vajíčka spermiemi partnera probíhá v laboratoři po úspěšném odběru. Kultivovaná vajíčka odborníci několik dní sledují, pokud se některé nevyvíjí správně, vyřazují je. Případná další embrya zmrazují pro případ, kdyby byl první pokus o oplodnění neúspěšný. Přenos embrya probíhá jen několik minut a je zcela bezbolestný.
Jaké jsou šance?
Úspěšnost umělého oplodnění závisí na mnoha faktorech, především pak na věku ženy a stáří vajíček. Obecně platí, že čím mladší žena je, tím má větší šanci na otěhotnění. IVF také nemusí vyjít na první pokus. Podle odborníků jde o zcela běžný jev a nesnižuje se tím šance, že by druhý, případně i další pokus neměl vyjít. Některé páry otěhotní i na pátý pokus. Přes pokrok vědy je však nutné počítat s možností, že se umělé oplodnění nezdaří ani po několikátém opakování.