Závěs
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak změřit záclony nebo závěsy před pověšením na okno

Správné zaměření záclony na okno se na první pohled jeví jako banalita. Avšak mnoho lidí stále při jejím nákupu v rozměrech chybuje. Neměří se totiž jen šířka okna, ale i přesahu a nutné je počítat také s řasením.

Zaměření záclon

Aby záclona na okně skvěle vypadala, musíte znát nejen správnou šířku, ale i délku. Délka znamená prostor od garnýže nebo kolejničky k parapetu, topení nebo až k zemi. Záleží na vás, kam má spodní okraj záclony sahat. Délku tedy v objednávce uvádějte takovou, jakou jste změřili. Šířku záclony volte i s přesahem na obou stranách okna. Záclona, která zakrývá pouze skleněnou plochu, opticky zmenšuje velikost okna. Vycházejte tedy spíše z délky garnýže nebo kolejničky. Tak se dopracujete k šířce, kterou má záclona pokrývat, ale stále musíte počítat s nařasením. Optimální je objednávat 1,5 až 2násobek naměřené šířky. Takto dosáhnete ideálního vzhledu vaší nové záclony.

Specifické obloukové nebo jinak tvarované záclony měřte na délku opět od nejnižšího bodu daného tvaru, šířku určujte výše uvedeným způsobem. Při objednávce berte v úvahu, aby byl oblouk ve středu okna. Pokud je oblouků více, vycentrujte je.

Zaměření závěsů

Podobným způsobem zaměřujte i závěsy na okna. Většinou se pořizuje na každou stranu okna jeden. Opět berte v úvahu délku i šířku na garnýži či kolejnici a počítejte s nařasením. Zde se doporučuje 1,5násobek naměřené šířky. Jestliže máte na okně záclonu a závěs, mějte na paměti, že by spodní okraj závěsu měl přesahovat spodní okraj záclony. To proto, aby při zatažení závěsu záclona nevzhledně nevyčnívala pod dolním okrajem.

Stručné shrnutí

Změřit rozměr pro záclonu není žádná věda, ale ne nadarmo se říká dvakrát měř, jednou řež. Vždy je důležité brát v úvahu prostor kolem okna, nařasení a správnou délku záclony, která by měla být o něco kratší než závěs.

Napsat komentář