Chorvatsko
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Proč je Chorvatsko stále na prvním místě, když můžeme prakticky kamkoliv

Chorvatsko bylo, je a bude in. Na Jadran se mířilo za socialismu, po válce v Jugoslávii i nyní, a stále je to skvělé. Krásné pobřeží plné rozmanitých zákoutí, malebné ostrovy i chorvatská pohostinnost patří ke každoročnímu elixíru tisíců Čechů. Důvodů, proč nás Chorvatsko stále baví, je ale více.

Začalo to v hlubokém socialismu

Dostat se za normalizace do Jugoslávie (a třeba z ní i uprchnout do svobodného světa) byl sen mnoha českých rodin. Jadran byl, a samozřejmě stále je, nejbližším teplým mořem a tím pádem i nejdostupnějším. Jenže za totality ani cesta do spřátelené Jugoslávie nebyla žádný med. Začalo to už doma – papírování, úřady, podlézání kdekomu, cestovní pasy a tak dále. To dnes můžeme vynechat. A pak cesta s kolonami na hranicích a bez dálnic. Západočeši museli minout Rakousko, takže se cesta protahovala a protahovala. Kdo jel nepohodlným autobusem, byl na tom ještě hůře. Stálo to ale za to. Dnes, když se to povede, zabalíte a jedete, od hranic jste u moře za 8 hodin.

Proč Češi milují Chorvatsko

Chorvatsko je relativně blízko. Proč ale na Jadran stále míříme, je jeho malebnost. V Evropě, a možná ani nikde jinde na světě, nenajdete tak malebné a členité pobřeží. Moře je dokonale čisté a místní kultura je nám velmi blízká. Za Rakouska-Uherska jsme dokonce byli jednou zemí.

V Dalmácii a na Istrii na turisty nedýchá jen průzračné moře, ale také místní kuchyně založená na mořských plodech a darech místní přírody, která je úchvatná ve vnitrozemí. Stačí připomenout Dinárské pohoří nebo Plitvická jezera. Češi pak také rádi ochutnávají místní vyhlášená piva.

V neposlední řadě musíme připomenout, že je Chorvatsko finančně přívětivé, a to jak z hlediska místních cen, ubytování i dopravy. Apartmány Chorvatsko patří k nejdostupnějším formám ubytování u moře. Pokud nevyrazíte vlastním vozem, ale vsadíte na vlak či autobus, máte dovolenou doslova za hubičku. Ale ani vlastní doprava vás nezruinuje, zkuste zadat do vyhledávače „Chorvatsko last minute vlastní doprava“ a zjistíte, jak lze nakombinovat cestu po vlastní ose s dostupným ubytováním.

Napsat komentář