ledovec
Antarktický ledový příkrov. Foto: Jeremy Harbeck/NASA

Do roku 2100 by se hladina světových oceánů mohla zvednout až o 38 cm, tvrdí rozsáhlá studie

Úsilí více než šest desítek vědců přineslo nové poznatky ohledně tání ledovců. Závěry studie, o které informuje odborný časopis The Cryosphere, nejsou nijak příznivé. Do konce století by voda mohla vyhnat z domovů milióny lidí.

Pokud budou emise skleníkových plynů pokračovat stejným tempem jako doposud, ledové příkrovy Grónska a Antarktidy by mohly způsobit nárůst hladiny světových oceánů o 38 centimetrů do konce století. To je ta nejhorší prognóza, jaká kdy byla v odborném světě vyslovena.

Výsledek je znepokojivý zejména pro grónský ledový příkrov, jehož táním by hladina mohla narůst až o 8 až 27 centimetrů. V Antarktidě tají ledovce pomaleji, přesto by mohly zvednout hladinu o dalších 3 až 28 centimetrů.

Za studií stojí americká agentura NASA a její výsledky jsou vyvrcholením letitého úsilí, které vědci vynakládají proto, aby poznali, jaké dopady má lidská činnost na podnebí. Každou další studií se ukazuje, že takzvané globální oteplování je skutečně důsledkem lidských aktivit. Přestože vědci již dlouho upozorňují, že neustálé emise skleníkových plynů mohou vést ke katastrofě, zdá se, že je jen minimum státních činitelů bere vážně. Ostatní se bohužel řídí heslem po nás potopa.