starožitnost
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Starožitné a přitom stylové doplňky? Tuto kombinaci najdete v míšeňském porcelánu

Pokud uvažujete nad tím, jak vdechnout svému interiéru kouzlo a učinit ho útulnějším, není nic jednoduššího, než se poohlédnout po vhodných doplňcích. Pokud máte rádi pěkné a osobité doplňky a zároveň nechcete, aby se na ně jen prášilo, ideální bude čajový servis nebo nádobí. Nezapomeňte, že nádobí používáte každý den, proto by mělo být kvalitní a vystihovat vaši osobnost. Pořiďte si takové nádobí, které vydrží věky, pokud ho budete správně používat. Kvalitní porcelánový servis bude hrdou ozdobou každé sváteční tabule, ale i spolehlivým přítelem při každodenním servírování. Top kvalitu najdete v míšeňském porcelánu.

V čem je právě míšeňský porcelán tak speciální? Jedná se o jednu z nejznámějších evropských značek porcelánu. Konkrétně míšeňský porcelán má opravdu dlouhou tradici, která se datuje až k počátku 18. století. Jedná se o jedinečný porcelán precizního řemeslného zpracování, které bylo během tří století výroby dotaženo k dokonalosti. Vyznačuje se bohatě zdobenými a komplikovanými vzory, mezi populární patří třeba typický “cibulový” vzor nebo rozličné květinové vzory. Díky dlouhé historii značky existuje nepřeberné množství vzorů a sérií, takže si vybere opravdu každý. Navíc sběratelské kousky mohou být i dobrá investice.

Pro míšeňský porcelán přitom není třeba chodit daleko, nádherné kousky se dají často sehnat ve starožitnictví. Ve starožitnictví je snadné narazit i na kolekce, které byste dnes jinak již jen těžko získali. Například v online starožitnictví AntikArt seženete hned několik krásně zdobených kusů míšeňského porcelánu. Ať už vyberete květovanou sadu s typickým zlatým okrajem, nebo nádherný modro-bílý čajový set z přelomu 18. a 19. století, kterýkoliv z nich udělá na stole velkou parádu. Pokud nepotřebujete nádobí, radost udělá i krásná, vysoká, minimalistická váza. Čistě jako dekorace poslouží hustě zdobené zlaté dezertní talířky. Na AntikArt se navíc neustále objevují nové přírůstky, takže je pořád z čeho vybírat.

Pokud jde o interiérové doplňky, rozhodně není třeba se starých věcí bát, jelikož zejména květinové a cibulové vzory se vrací do módy, jsou velmi univerzální a nadčasové. Stále častěji se také nosí používání slavnostního nádobí každý den. Nemusíte je vytáhnout jednou za rok na Vánoce nebo na rodinnou oslavu, ale s hezkým nádobím může být speciální každá večeře. Módní je také kombinovat talíře různých barev a vzorů. Nemusíte mít tedy osm či dvanáct stejných talířů ani kompletní sadu. Pro potěchu oka jich stačí jen pár a pozvednete s nimi servírování na úplně novou úroveň. Uvidíte, že neobyčejný talíř vykouzlí i z obyčejného receptu večeři hodnou králů.

Napsat komentář