altán
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Na co myslet, když plánujete pergolu nebo zahradní altán

Plánujete umístění pergoly nebo altánu na zahradu? Pak věřte, že zima je tím nejvhodnějším časem nejen pro plánování, ale i začátek realizace. Tak rychle do toho.

Na co myslet před objednáním pergoly nebo altánu

Prvním krokem je vymezení prostoru pro pergolu nebo altán. Přístřešek by měl dobře chránit před přímým letním sluncem, zároveň by měl být blízko domu, což je praktické z mnoha důvodů od odnášení použitého nádobí až po dosah Wi-Fi připojení. Ujasněte si podkladový materiál. Může to být klasická zámková dlažba či jiná venkovní dlažba například imitující kameny. Střecha může být z asfaltové šindele nebo sklolaminátová. Větší plochu střechy lze také využít pro sběr dešťové vody.

Rozměry pergoly jsou buď dané, případně si je můžete dohodnout s výrobcem. V takovém případě je vhodné truhláře kontaktovat s co největším předstihem, ideálně během zimy. Většina výrobců již nyní přijímá objednávky na léto a vzhledem ke stále se zvyšující poptávce může být na jaře pozdě. Montáž může provádět přímo výrobce, ale lze si přístřešek objednat i rozebraný a po dodání si jej můžete sami sestavit. Potřeba jsou minimálně dva lidi a trocha zručnosti. Spojovací materiál a ukotvení do země vám ve většině případů dodá také výrobce.

Myslete i na impregnaci, aby vám zahradní dřevěná pergola co nejdéle vydržela. Na nátěru se opět můžete domluvit s truhlářem, který vám poradí, jaký zvolit s ohledem na umístění či ekologii. Dřevo si také můžete natřít sami, ale v takovém případě je nutné ošetření provést před sestavením kvůli spojům, které budou po složení skryté.

Jak je to se stavebním povolením

Pergoly mohou být jako samostatné stavby nebo postavené ke zdi domu. Dřevěný zahradní altán je pak samostatným přístřeškem. U samostatné pergoly nebo altánu do 25 m² není potřeba stavební povolení ani ohlášení. Stavba však musí být umístěna alespoň 2 metry od hranice pozemku. Přístřešek, který je součástí domu, je nazýván jako přístavba. V takovém případě je třeba ohlášení a územní souhlas.

Napsat komentář