migréna
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Proč nás bolí hlava? Podle vědců za to může dávný odchod lidí z Afriky

Každého občas bolí hlava. Někdy je to z přepracování, někdy z únavy a jindy od krční páteře. Jsou ale mezi námi lidé trpící migrénou, což je chronická bolest hlavy, která dokáže řádně potrápit. Kdo s ní měl tu čest, ví, o jakého strašáka jde. Její původ je ale dodnes obestřen řadou mýtů, má se však za to, že jde o kombinaci různých faktorů, které k chronickým bolestem vedou. Jedním takovým je dědičnost, která má za následek až dvě třetiny případů.

Vědci z německé Společnosti Maxe Plancka přišli se zajímavou teorií, která původ migrény vysvětluje. Za utrpením, které prožívají miliony lidí, prý stojí dávná migrace z Afriky do severnějších oblastní naší planety.

Je tomu asi 10 tisíc let, kdy se lidé z teplé Afriky vydali za potravou na sever. Tito dávní nomádi se museli neustále přizpůsobovat chladnějšímu klimatu i změnám ročních období. Stabilní africké klima, ve kterém se naši vzdálení předci postavili na zadní, bylo miliony let jejich domovem a evoluce „pracovala“ pouze v neměnném teplém klimatu.

Související čtení:  V roce 2040 mají být nejdéle žijícím národem světa Španělé

Jeho náhlá změna podle genetika Felixe-Michaela Kaye vedla k vytvoření reakce genu označeného TRPM8 na chlad, která se i v současnosti projevuje migrénou. Tohoto genu existuje několik druhů, přičemž jednu z nich mají prakticky všichni Evropané, ale v Africe se prakticky nevyskytuje. V Africe se rovněž nevyskytuje migréna, kdežto Evropané nebo jejich potomci jsou její líhní.

Vědci dnes neví, jakým způsobem gen migrénu spouští. Jedná se však o unikátní příklad, na kterém je vidět, jak dávné evoluční procesy ovlivňují i současný svět. Rovněž potvrzují fakt, že ne všechny kroky evoluce znamenají pouze vylepšení.



Napsat komentář