senioři
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V roce 2040 mají být nejdéle žijícím národem světa Španělé

Žebříčkům dlouhověkosti vládnou Japonci. Že nemají konkurenci? Omyl. Podle studie amerického Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IMHE) je brzy sesadí Španělé.

Jak je to možné? Inu, zdravotní péče v Evropě je rok od roku lepší, lidé žijí zdravěji, cítí se lépe jak psychicky tak fyzicky, méně kouří a prostředí již není tak znečištěné jako ve druhé polovině minulého století. Temperamentní a vitální Španělé jsou tak na nejlepší cestě předstihnout obyvatele země vycházejícího slunce. Předpokládá se, že se Španělé v roce 2040 průměrně dožijí 85,8 let, zatímco Japonci 85,7 let. Japonská druhá příčka bude navíc s největší pravděpodobností těsně atakována třetími Singapurci.

Ani Česko na tom není špatně. Nynější naděje dožití, nebo chcete-li střední délka života, je slibných 78,8 let. V roce 2040 se ale má toto číslo zvýšit dokonce na 82,7 let. Dojde tak pravděpodobně k významnému nárůstu počtu oslavenců, kteří na svém dortu sfouknou sto svíček.

Mimochodem, na úplném chvostu žebříčku v současnosti je a bude Středoafrická republika, kde je nyní naděje na dožití pouhých 50,1 let. V roce 2040 se má zvýšit na 58,4 let. Podobně nuzně je na tom Somálko, Afghánistán a Lesotho.

Napsat komentář