kadeřnictví
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V Belgii spáchala sebevraždu kadeřnice, jejíž úspěšný salón zlikvidoval lockdown

Koronavirová pandemie zasáhla Belgii s podobnou intenzitou jako Česko. Takzvaný lockdown se dotkl mnoha podnikatelů, kteří museli omezit nebo úplně přerušit svoje podnikání. Asi nejsmutnějším příběhem je osud belgické kadeřnice Allyson Jadinové.

Tato mladá žena investovala do nastartování svého kadeřnického salónu veškeré úspory, v přepočtu na českou měnu to bylo přibližně 665 tisíc korun. Jadinové se nejprve dařilo, spokojení zákazníci se vraceli a přicházeli další. S nástupem druhé vlny koronaviru ale zákazníků citelně ubylo, proto musela snížit ceny, ale lidé se začali bát chodit do společnosti. Nakonec Belgie vyhlásila lockdown a Jadinová musela salón zavřít.

Co ale nejen pro ni muselo být největším šokem, bylo zjištění, že nemá nárok na žádnou státní podporu, protože neprovozuje „nezbytnou činnost“. To asi byla poslední kapka pro zadluženou mladou podnikatelku, která ne vlastní vinou přišla o úspěšně rozjetý podnik.

Allyson Jadinovou našli 16. listopadu mrtvou. Vzala si život. Nezanechala žádný dopis na rozloučenou, ale vzhledem k okolnostem je více než jasné, že za zbytečnou smrtí stojí důsledky koronavirové krize.

Případ vyvolal nejen v Belgii pozdvižení mezi veřejností i mezi politiky. Lockdown, karanténa, izolace – to všechno jsou doprovodné jevy pandemie a je jasné, že politici, hygienici a epidemiologové musí jako součást boje s pandemií brát i sociálně-ekonomické důsledky. Typickým příkladem jsou lidé s hypotékou, a tak koronavirus nepřímo ohrožuje i zadlužené či psychicky slabší jedince.