Plasty jsou všude kolem nás. Ačkoliv byl první plastový materiál, takzvaná umělá slonovina, vynalezen již v roce 1855, plasty zažily rozmach až po druhé světové válce. Hojně nahradily dražší materiály, jako je kov, dřevo nebo sklo.
Na počátku byl bakelit
Opravdu prvním masivněji využívaným plastem byl bakelit. Ve skutečnosti se jedná o syntetickou látku s názvem fenolformaldehydový polykondenzát. Ten vyráběla německá firma Bakelite AG a podle ní název bakelit zdomácněl. Mimochodem poprvé tuto látku syntetizoval belgický chemik Leo Hendrik Baekeland v roce 1907. Nejznámější využití bakelitu však spadá do období socialismu, kdy sloužil jako primární materiál pro karoserii Trabanta.
Do popelnice horký popel nepatří
Ačkoliv zrod popelnice je spjat s ukládáním popele z domácností, dnes se samozřejmě již tato metoda nevyužívá. Dříve se odpad doma pálil a vzniklá surovina šla do nádoby (a dříve také do jámy) před domem. Dnes se o odpad stará někdo jiný, a tak klidně popelnice nemusí být jen kovové. Například popelnice 240 l patří k vůbec nejvyužívanějším nádobám na odpad.
Jaký by byl svět bez plastů?
Ačkoliv se svět potýká se znečištěním způsobeným plastovým odpadem, není démonizace plastu na místě. Současný svět plný moderních technologií by bez vynálezu plastu v podstatě neexistoval. Každý výrobek kolem vás obsahuje plasty, které by jen těžko nahradil jiný materiál. Případně by takové výrobky byly neúnosně drahé. Prevencí proti znečišťování planety by tak neměl být boj proti plastům jako takovým, ale jejich důsledná recyklace. Na velkou škálu praktických plastových výrobků se můžete podívat třeba na stránkách PKgroup.
Životní cyklus PET lahve
Asi nejznámějším plastem, který používáme v každodenním životě, jsou PET lahve, které jsou 100 % recyklovatelné. Jak pokračuje její „život“ po uložení do žlutého kontejneru? Lahve jsou roztříděny na lince, slisovány a rozdrceny. Následný materiál se vypere a mění se na další suroviny, typicky na regranulát, který slouží k produkci dalších plastů. Například se z nich vyrábějí technická a textilní vlákna pro koberce, ale i oděvy. Z některých lahví pak vzniknou opět nové lahve.