Pandemie covidu vyšuměla a Evropa se vrátila k běžnému životu. Jak ale covid-19 poznamenal společnost? Mezinárodní průzkum farmaceutické společnosti STADA zmapoval trendy v oblasti životního stylu a hodnocení zdravotnických systémů v celkem 16 zemích, včetně České republiky. Závěr je takový, že se nyní každý třetí Evropan cítí být náchylnější k nachlazení než dříve. U nás má tento názor zejména mladší generace.
S ohledem na poslední dva roky a pandemii se nyní 35 % Evropanů cítí být náchylnější k nachlazení, v České republice to je 28 %. Pouze 12 % lidí je přesvědčeno, že to s pandemií nijak nesouvisí, na tuzemském trhu je to o 3 % méně. Naopak 23 % respondentů napříč Evropou se domnívá, že právě pandemie oslabila jejich imunitní systém, u Čechů to je 19 %.
„To platí zejména pro mladou generaci. V evropském měřítku má téměř polovina lidí ve věku 18–34 let pocit, že nyní onemocní snadněji. Téměř třetina z nich se domnívá, že na vině je pandemie, v České republice tento názor sdílí 27 %. A o větší náchylnosti k nachlazení je na tuzemském trhu přesvědčeno 36 % mladých lidí,“ doplnil k výsledkům průzkumu Martin Šlégl, generální ředitel STADA pro Českou republiku.
Pokud jde o základní znalosti Evropanů o běžném nachlazení a souvisejících příznacích, je zde velký potenciál pro osvětu: pouze 37 % lidí ví, že za horečku se u dospělého považuje tělesná teplota 38 °C a vyšší. Češi jsou v tomto ohledu vzdělanější, správně odpovědělo 57 % respondentů. Dále 45 % odhaduje horečku na 37,5 °C nebo i méně (v ČR 17 %) a 18 % (v ČR 23 %) se domnívá, že horečka začíná na teplotě 38,5 °C nebo více.