autovrak
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Co je to ekologická likvidace vozidla a jak probíhá

Každá věc jednou přestane plnit svoji funkci. U automobilu pak nastává palčivá otázka, kam s ním. Jestliže váš vůz dosloužil nebo o něj nemá žádný kupec zájem a vy jej nadále nechcete udržovat, je nutné přistoupit k ekologické likvidaci.

Co je to ekologická likvidace vozidla?

Likvidace vozidla je v podstatě vyřazení vozu z provozu a zároveň z evidence. Automobilu, který prochází tímto procesem, se často říká „vozidlo s ukončenou životností“. Nejde ale jen o čistou administrativu, cílem tohoto procesu je, jak již název napovídá, aby se nebezpečný odpad nedostával do životního prostředí. Přece nechceme mít nepojízdné vraky všude po ulicích.

Některé materiály a díly z takto vyřazeného auta lze samozřejmě selektovat k dalšímu využití, ať už je to recyklace nebo třeba použití náhradních dílů při opravách. Je tak velmi pravděpodobné, že některé součástky z vyřazeného vozu ještě takzvaně dožijí v jiném automobilu nebo stroji.

Jak ekologická likvidace probíhá?

Administrativně zlikvidování auta je velice jednoduchý proces. Vůz prodáte na vrakoviště nebo firmě zabývající se výkupem autovraků. Pokud je nepojízdný, kupující si samozřejmě přijede na požadované místo. Jakmile uzavřete kupní smlouvu, kupující je povinen vám vystavit potvrzení o ekologické likvidaci, přičemž k prodeji jako soukromá osoba potřebujete zpravidla jen doklad totožnosti a malý a velký technický průkaz. K firemním vozům je ještě nutný výpis z obchodního rejstříku, případně i registrace plátce DPH.

Následně předložíte doklad o ekologické likvidaci na dopravním úřadu, kde vůz vyřadí z evidence. Také nezapomeňte ukončit povinné ručení.

Kolik za vůz na náhradní díly dostanu?

Záleží samozřejmě na mnoha okolnostech a míře poškození. Zpravidla se vyšší částky vyplácejí u běžnějších vozů, u kterých je vyšší poptávka po náhradních dílech.