windows
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Druhotná softwarová licence je zcela legální produkt. Ušetřit můžete tisíce korun

Druhotná softwarová licence je v současné době velice žádaným produktem. V ekonomicky nejisté situaci, kdy se zdražuje vše od rohlíků po automobily, přijde až několikatisícové ušetření v podobě legálního softwaru velmi vhod. Odkud druhotné licence pocházejí a jsou legální?

Co je to druhotná licence

Vzhledem k velmi výhodným cenám druhotného softwaru se mnozí jistě ptají, zda je vůbec legální. Odpověď zní ano. Jedná se o legální a originální software deaktivovaný na původních zařízeních – typicky jde o firemní počítače. Licence je tak dle zákona uvolněna k dalšímu využití, proto ji prodejci mohou nabízet za zlomek ceny oproti originální verzi. Nutno dodat, že produkt lze zakoupit pouze jako elektronickou licenci bez fyzického nosiče. Na její funkci to však nemá vliv.

Zákon pak hovoří takto: „Právo prodávat použitý nebo nevyužitý software je zakotveno v čl. 4 odst. 2 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/24/ES o právní ochraně počítačových programů, který stanoví, že se právo na šíření (další převod) počítačových programů v rámci EU vyčerpá při prvním prodeji licence.“ Z toho plyne, že se jedná o zcela legální proces.

Nejprodávanější druhotné licence

Druhotné licence mohou pořizovat jednotlivci, ale i firmy. Nejoblíbenějším softwarem je aktuálně operační systém Windows 11, dále pak sada Microsoft Office, antivirové programy, ale lze sehnat i Adobe Premiere Elements 2023 za zlomek původní ceny. Ani uživatelé Applu nepřijdou zkrátka, přičemž v tomto případě mohou zájemci zakoupit Office for Mac za velice příznivých podmínek.

Pozor na podezřelé nabídky

Ačkoliv je prodej druhotných softwarových licencí zcela legitimní, můžete se setkat s nekalými nabídkami. Ty se většinou vyznačují podezřele nízkou cenou. Proto pořizujte software pouze na ověřených e-shopech s možností dohledání uživatelských recenzí. Vyhněte se nákupům přes sociální sítě či bazary.





Napsat komentář