elektrikář
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak postupovat v případě výpadku proudu

V případě výpadku elektřiny v celém bytě nebo domě nemusíte hned propadat panice. Většinou se nejedná o nic vážného. Připravili jsme pro vás manuál, jak v takovém případě postupovat.

Zkontrolujte pojistky

Na pojistkách zkontrolujte hlavní jistič. Občas se stane, že přestane fungovat kvůli velkému příkonu spotřebičů nebo došlo ke zkratu. Pokud je jistič v dolní poloze, vratně jej do horní polohy a zkontrolujte, zda vám v domácnosti vše funguje, jak má. Někdy může být jistič horním směrem, i když je vypadlý, proto jej v takovém případě sepněte dolů a následně uveďte do původní polohy.

Jestliže jistič nedrží a neustále se vrací dolů, obraťte se na elektrikáře. Porucha bude nejspíše na samotném jističi. V takovém případě vám pomůže havarijní elektro služba, která je k dispozici non stop.

Odstávka

Dodavatel elektřiny může provádět údržbu sítě. V takovém případě se jedná o plánovanou odstávku a energie by měla být rychle obnovena. Plánované odstávky uvádí distributor vždy na svém webu, což si můžete zkontrolovat pomocí mobilního internetu, kterého se takový výpadek netýká. Distributoři o odstávkách informují předem, nechte si zasílat upozornění například pomocí e-mailu.

Jednat se může i o neplánovanou odstávku, typicky při kalamitě nebo nehodě v distribuční síti. Takový výpadek rovněž dodavatel uvádí na svém webu včetně času, kdy by měla být porucha odstraněna. Pro případ neplánovaného výpadku doporučujeme mít doma funkční svítilnu, svíčky, nabitou power banku na dobíjení mobilních telefonů a rádio na baterky.

Další poruchy

Výjimečně se nemusí jednat o žádnou z výše uvedených možností. Můžete vizuálně zkontrolovat elektroměr, zda nebyl mechanicky či jinak poškozen. V žádné případě však se zařízením nemanipulujte a situaci řešte. Nahlaste poruchu vašemu distributorovi a volejte elektrikáři. Pokud jste z Prahy, obrátit se můžete na Elektro Elefant, případně se dohodněte s distributorem na dalším možném postupu.