sídliště
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak rychle sehnat kupce pro vaši nemovitost a neprodělat?

Realitní trh je velice dynamické prostředí a ovlivňuje jej mnoho faktorů. O tom jsme se mohli přesvědčit i během stále probíhající pandemie nemoci covid-19. A právě tato situace přivedla mnoho vlastníků nemovitostí k rychlému rozhodnutí o jejich prodeji. Jak prodat byt, dům, chatu nebo chalupu tak, aby se zájemce našel rychle a peníze byly včas na účtu? Máme pro vás několik základních rad.

Pozor na cenu

S prodejní cenou to nepřežeňte. Přemrštěnou cenou odlákáte potenciální zájemce. Můžete ji sice snížit, ale ztratíte čas a možná i důvěru kupujících. Nejprve si zkuste zajistit odhad nemovitosti. Na internetu je možné získat odhad i online. Je to rychlé a rozhodně nedostanete žádnou nereálnou částku. Zároveň prodejní cenu nenastavujte nízkou. Sice můžete chvátat na peníze, ale proděláte a zároveň může váš inzerát působit nedůvěryhodně.

Správě připravený inzerát

Dobrý text nabídky je jedna věc, kvalitní fotografie druhá. Nefoťte z mobilu, nefoťte večer ani za šera. Důležité je dobré světlo a samozřejmě pořádek. Podle realitních specialistů jsou právě fotografie důležitým faktorem, podle kterého se potenciální kupec rozhoduje, zda vás osloví či nikoliv.

Klidně si najměte profesionálního fotografa, případně oslovte specialistu, který vám předvede, co je to home staging. Pokud tuto službu neznáte, pak věřte, že vám dokáže navýšit prodejní cenu až o 15 %. Jedná se o profesionální naaranžování interiéru před prodejem nemovitosti. Součástí může být vymalování či dočasná instalace pěkného nábytku v jinak prázdných pokojích.

Online aukce

Kromě klasické inzerce lze vyzkoušet i aukci. Probíhá v podstatě podobně jako klasická aukce s tím, že vy nastavíte počáteční cenu a zájemci do určitého data nabídnou svoji cenu. Kupec je samozřejmě ten, kdo nabídne nejvíce. Takové aukce probíhají pod taktovkou realitních kanceláří, proto se je nebojte oslovit.

Závěr

Máte kupce? Ani v takovém případě nemusíte mít záruku rychlých peněz na účtu. Kupující často řeší hypotéku a v dnešní době na ni nemusí dosáhnout. Máte-li více zájemců, dejte přednost těm, kteří mají úvěr předjednaný. Také nezapomeňte na profesionálně sepsanou kupní smlouvu se všemi náležitostmi a na případné právní vady na nemovitosti. Dalším zdržením je řízení na katastru nemovitostí, které může trvat až 30 dní.

Napsat komentář