Mech na střeše

Jak se zbavit mechu ze střechy nebo dlažby pomocí wapky

Říká se, že tam, kde roste mech, je dobré ovzduší a příroda nám tak dává najevo, že žijeme na tom správném místě. Ovšem na střechách či zámkové dlažbě jej rádi nevidíme a přistupujeme k jeho likvidaci. Ovšem pokud máte k přírodě blízko a nechcete ji zbytečně zatěžovat, určitě ani nechcete používat chemické prostředky k odstranění nežádoucího zeleného porostu. Naštěstí stačí obyčejná voda, i když i její použití má určitá úskalí.

Pozor dejte zejména na pracovní tlak wapky

Mech na střeše, ale i na určitých typech dlažby, nepředstavuje jen estetickou vadu. Narušuje materiál krytiny a to po čase vede k jeho popraskání. Do trhlinek pak proniká voda, která v zimě zamrzá a ještě více je rozšiřuje, což vede k další degradaci a s ní spojené kratší životnosti.

Mechy a lišejníky však lze ze střechy a dlažby poměrně jednoduše „spláchnout“. Stačí k tomu použít vysokotlaký čistič, lidově řečeno wapku. Optimálně zvoleným tlakem vody lze dosáhnout skvělých výsledků. Krytina po vyčištění vypadá jako nová a mech je pryč.

Pracovní tlak wapky seřiďte dle typu krytiny. Vysoký tlak může střechu nebo dlažbu poškodit, nízký ji nevyčistí. Optimálně by se mělo použít 160-180 barů pro klasickou taškovou krytinu či plech, ale například asfaltové šindele nevystavujte proudu s tlakem vyšším než 100 barů. Naopak eternit by měl být čištěn vysokým tlakem okolo 250 barů, zde je ale na místě zvážit s ohledem na vaše zdraví, zda byste práci neměli přenechat specializované firmě, která má s tímto materiálem obsahujícím azbest zkušenosti.

Mech na střeše
Foto: Pixabay

Proč (ne)používat chemii

Bohužel bez chemie není výsledek tak efektivní. Jestliže chemii nepoužijete, mech se po čase zase ukáže. Za jak dlouho, to vám nepovíme, protože jeho růst ovlivňuje mnoho faktorů zahrnujících počasí, orientaci střechy a dobu, po kterou je během dne ošetřovaná plocha vystavena slunci. Pokud se nakonec rozhodnete pro chemické ošetření, provádějte jej až po finálním umytí střechy wapkou. Vybírejte produkty co nejšetrnější k životnímu prostředí a po jejich oplachu dbejte na to, aby odpadní voda nekontaminovala okolí, například vaši či sousedovu zahradu.

Při čištění střechy buďte vždy pozorní, myslete na své bezpečí a pokud se na práci necítíte, obraťte se na odborníky.


Reklamní sdělení:

Investujte své finance chytře. Investujte do nemovitostí s vysokou likviditou a chraňte je před rostoucí inflací.



Napsat komentář