šroub
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Jak vytáhnout šroub s poškozenou hlavou

Zalomené, stržené či jinak poškozené šrouby jsou problém, obzvláště pokud jde o jejich vytažení. Ve chvílích, kdy už obyčejný šroubovák nestačí, je potřeba vyzkoušet jiné metody. Máme pro vás několik tipů, jak si s takovou nepříjemností efektivně poradit.

Pomůže vteřinové lepidlo

Pro šrouby se zničenou hlavou použijte vteřinové lepidlo. Stačí, když nakapete několik kapek na hlavu šroubu a lepidlo necháte lehce zatvrdnout. Poté do něj vnořte odpovídající hlavu šroubováku a jemně šroub vytočte. Ještě před aplikací lepidla můžete hlavu šroubu lehce poklepat, aby se rozpohybovaly závity. Následné vyjmutí pak bude snadnější. Alternativně lez použít vosk nebo jakýkoliv silikon. Vždy ale dávejte pozor, aby se hmota nedostala okolo šroubu.

Pokud tento postup nebude fungovat, nezoufejte, existují i jiné fungující metody. Případně můžete lepidlo či jinou hmotu nechat zatvrdnout, hlavu šroubu očistit a postup znovu opakovat.

Extrakční hlavice

Pro šrouby s poškozenou nebo ohoblovanou hlavou existují speciální extrakční hlavice v podobě gola ořechů. Většinou je potřeba zakoupit celou sadu, nicméně je jasné, že takový nástroj by měl být v každé kutilské dílně. Extrakční hlavice šroub spolehlivě vytáhnou.

Extrakce závitníkem

Pro šrouby s poškozenou hlavou lze použít závitníky. Tento proces je sice pracnější, ale maximálně efektivní. Nejprve je potřeba do hlavy šroubu vyvrtat díru užší, než je šíře šroubu. Poté je nutné použít závitník strojní o stejném průměru, jako je díra a tím pomalu šroub pravidelným pohybem vytočit. Rozmanité druhy závitníků, které by také neměly chybět v žádné dílně, najdete na specializovaném webu Nastroje.cz.

Někdy může být problém vyvrtání díry do malého šroubu. V tomto případě doporučujeme vyzkoušet výše uvedený postup s lepidlem či jinou hmotou.

Napsat komentář