dodávky
Ilustrační foto. Zdroj: Unsoplash

Jaké řidičské oprávnění je potřeba pro řízení dodávky

Většina lidí k životu dodávku nepotřebuje. Ty využívají zpravidla živnostníci a firmy. Někdy ale dojde na situaci, kdy si běžný řidič potřebuje dodávku vypůjčit a něco si sám přestěhovat. Jaké je k řízení dodávky potřeba řidičské oprávnění a na co je nutné si dát pozor?

Pro většinu dodávek stačí „béčko“

Pro řízení dodávky stačí řidičské oprávnění skupiny B. To je dostačující pro všechna osobní vozidla a také pro dodávky, jejichž nejvyšší technicky přípustná, respektive povolená hmotnost, je 3 500 kilogramů (3,5 tuny). Tento údaj najdete v technickém průkazu pod body F1 a F2.

Obecně tak platí pravidlo, že nikoliv velikost, ale hmotnost daného vozidla určuje, jaké řidičské oprávnění potřebujete. Pokud by tento údaj přesáhl 3 500 kg, musíte vlastnit řidičské oprávnění pro skupinu C1 nebo C pro nákladní vozidla. Jedinou výjimkou je možnost řízení soupravy (například osobní vůz + karavan) nepřesahující celkovou hmotnost 4 250 kg, kdy musíte být vlastníkem řidičského průkazu skupiny B96, pro nějž je potřeba složit teoretickou a praktickou zkoušku v autoškole.

Máte-li zájem například o půjčení osobní dodávky, oprávnění skupiny B vám stačí pro všechna vozidla, která mají maximálně 8+1 míst k sezení a samozřejmě jeho hmotnost nesmí přesáhnout 3,5 tuny. Jakmile by dodávka byla určena pro více sedících pasažérů, už ji můžete obsluhovat pouze s řidičským oprávněním pro autobusy, tedy skupiny D.

Pronájem dodávky bez starostí s oprávněním

Společnosti poskytující pronájmy dodávek předpokládají, že většina zájemců o krátkodobé užívání takového vozu disponuje řidičským oprávněním skupiny B a tomu přizpůsobují nabídku. Jejich provozovatelé si samozřejmě ještě před samotným zapůjčením ověří váš řidičský průkaz. Nemusíte tak mít žádné obavy, že by vaše jízda byla nezákonná. Sami si tím také samozřejmě kryjí záda, aby vůz nepůjčovali nekompetentním osobám.

Více informací, jak služba funguje, najdete například na stránkách Van2go.cz. Je to snadné a rychlé.

Napsat komentář