žena s kloboukem
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Je blackfishing rasismus naruby nebo jen módní výstřelek?

Rozmach digitálního světa tvoří dennodenně nové termíny. Většinu z nich smete vír nových informací do virtuálního zapomnění, část ale přežije a začne si žít svým životem a někdy skončí i v oficiálním slovníku. Nedávno jsme si třeba psali o tom, kdo je to soy boy. Dnes se podíváme na trochu kontroverznější pojem, kterým je blackfishing.

Blackfishingu se má dopouštět jakýkoliv běloch, který se stylizuje do vizáže Afroameričanů nebo míšenců. Podle kritiků stojí za těmito kroky zejména vidina zisku. Nejde však jen o make-up, ale dokonce o chirurgické úpravy či podobné estetické zákroky. Blackface se samozřejmě řeší zejména v USA, kde se terčem kritiky stalo mnoho zpěvaček nebo instagramových hvězdiček. Právě mladé ženy jsou nejčastěji obviňovány za nepatřičné úpravy vizáže, která má odkazovat na černošské kořeny. Zkuste si do vyhledávače zadat jména Emma Hallberg nebo Aga Brzostowska, koukněte na obrázky a pochopíte.

Naposledy se pod palbu kritiky dostala bělošská raperka Iggy Azalea kvůli klipu I Am The Stripclub. V klipu tančí se skupinou Afroameričanů v pozadí, sama je zachycována tak, že její pleť působí tmavší, a tak do skupiny přirozeněji zapadá. Ostatně podívejte se sami.

Otázkou zůstává, zda jde skutečně o rasistické chování, jak tvrdí kritici z řad (nejen) Afroameričanů. Slovo blackfishing totiž vychází z termínu blackface. Ten je skutečně rasistický a zahrnuje zejména karikaturní make-up herců, kteří v minulosti parodovali osoby tmavé pleti.

Jenže vzpomeňte si, když se Michael Jackson pomocí plastické chirurgie přibližoval svojí vizáží k bělošským rysům, tak jej nikdo za rasistu nepovažoval. V USA samozřejmě argumentují hříchem předků dnešních bělochů, ale proč by měla dnešní generace pykat za události, které nemohla ovlivnit? To je jako kdybychom mladé Němce obviňovali z hrůz druhé světové války. A tak rasista možná vypadá jinak než nalíčená holka na Instagramu, která se snaží vzhledově přiblížit svým afroamerickým vzorům.

Napsat komentář