mytí oken
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Kdy je nejlepší čas na mytí oken

Mít čistá okna není jen estetickou záležitostí. Špína ulpívající na vnější části skel se snadno může dostat do interiéru při větrání, a proto by jejich mytí mělo být pravidelné, přestože jde o velmi neoblíbenou činnosti. Kdy je ale nejvhodnější doba na mytí oken?

Pozor na počasí

Pokud si naplánujete domácí gruntování na víkend a chcete umýt i okna, podívejte se na předpověď počasí. Mytí oken v dešti není příjemné a ani efektivní. Ale ani před vydatnějším deštěm se do čistění nepouštějte. I déšť společně s větrem může na čerstvě omytá a neusušená skla rychle vrátit nečistoty. Stejně tak se tato činnost nedoporučuje dělat v silném větru.

Vhodné však nejsou ani příliš slunné dny, během kterých se voda velmi rychle odpařuje. Na přímém slunci se totiž na sklech dělají viditelné šmouhy. Počkejte, až bude na okna dopadat stín a nebo až bude mírně oblačno.

Mytí oken se také nedoporučuje provádět za mrazu. V takovém případě na skle zamrzne čistící prostředek a výsledek se nedostaví. Počkejte, až teplota vyšplhá nad 5 °C.

Jak se zdá, počasí a mytí oken vyžaduje opravdu symbiózu. Ideálně by tedy měla být teplota nad pět stupňů, slunce by na okno nemělo přímo svítit, měl by foukat jen lehký vánek a na nebi by se neměly objevovat dešťové mraky. A to není všechno.

Pylová sezóna

Během pylové sezóny se zejména bílá plastová okna rychle zašpiní. Máte-li doma alergika, je lepší okna v tomto období nemýt vůbec a nebo, pokud je to možné, bez otevírání. Tradiční jarní úklid je tedy vhodné provést v době, kdy ještě stromy, keře a trávy nekvetou a poté mytí zopakovat, až je pylů méně. Před hlavním vánočním úklidem se už pylem stresovat nemusíte, ale na podzim už zase nastávají problémy s počasím.

Znečištění z ulice

Podobný problém jako pyly představuje prašnost z rušné ulice. Pokud máte do takové ulice výhled, do čištění se pouštějte v menším provozu, třeba o víkendu. Okna byste naopak neměli mýt během dopravní špičky.

Závěr

S ohledem na míru znečištění si udělejte roční plán mytí oken, který nebude zahrnovat konkrétní termíny, ale pouze období. Například si naplánujte, že jarní mytí oken proběhne ve druhé polovině března, další v první polovině června a tak dále. Pak se snadněji trefíte do vhodných podmínek.

Napsat komentář