Mateřský jazyk
Zdroj: DALL·E 3

Mezinárodní den mateřského jazyka

Mezinárodní den mateřského jazyka si každoročně připomínáme  21. února již od roku 1999. Byl zaveden v reakci na události v Bengálsku z roku 1952. V té době bylo několik studentů, kteří protestovali proti rozhodnutí zvýhodňujícímu urdštinu na úkor bengálštiny jako úředního jazyka, nespravedlivě zabito.

Tento den vznikl za účelem podpory multilingvismu a kulturní rozmanitosti. Má nás povzbuzovat k udržování a rozvíjení našeho mateřského jazyka. Zároveň nám také dává prostor k výzvám, jako je například naučení se nového jazyka. A jak se nejlépe cizí jazyk naučíme? Přeci čtením!

Jak by měl vypadat ideální čtecí koutek?

Naučení se cizího jazyka dá opravdu hodně práce, proto bychom se na tento nelehký úkol měli řádně připravit. Neměli bychom opomíjet výběr knihy, ale ani místa, na kterém se do četby pustíme. Někteří lidé preferují kavárny nebo jiné veřejné prostory, jiní raději zůstávají doma. Pokud patříte k té druhé skupině, připravili jsme si pro vás návod, jak si doma vytvořit ideální čtecí koutek!

Ať už se budete při četbě pohybovat v ulicích rušného Petrohradu s Annou Kareninou nebo se podíváte na anglické panství pana Bingleyho, určitě byste pro tyto výpravy měli zvolit místo, kde se budete cítit dobře a budete mít dostatek klidu. Máte doma místnost, kde víte, že vás členové domácnosti nebudou rušit? Nebo byste raději trávili čas na čerstvém vzduchu ve stinném koutku vaší zahrady? Výběr je jen na vás!

Mateřský jazyk
Zdroj: DALL·E 3

Pokud jste našli místo pro váš ideální čtecí koutek, je na čase vybrat nábytek. Čtení je časově poměrně náročná aktivita, proto se bude určitě hodit něco, na co si budete moct sednout. Dáváte přednost velkým pohodlným křeslům? Lákají vás sedací vaky, nebo byste raději vyzkoušeli závěsná křesla? Nebo se rozhodnete pro zahradní houpačku? Myslete jen na to, aby vám vámi vybraný kousek dopřál dostatek pohodlí.

Dál můžete váš čtecí koutek doplnit odkládacím stolkem, který také rozhodně přijde vhod. Abyste od čtení nemuseli často odcházet, můžete na něm nechávat pití, případně malé svačinky. Nebo tam můžete mít připravený slovník a papír s tužkou na vypisování nových slovíček.

Dalším vcelku potřebným vybavením je osvětlení. Tady můžete vybírat mezi stropními svítidly, lampičkami na zeď, stolními nebo stojacími lampami. Jiné vybavení a doplňky čtecího koutku můžete přidat podle vašich potřeb.

Mateřský jazyk
Zdroj: DALL·E 3

Nyní už je váš koutek skoro připraven. Posledním krokem je vytvoření příjemné atmosféry. Té můžete dosáhnout pomocí vonných svíček, určitých druhů a barev osvětlení nebo například hudby do pozadí. Dejte si ale pozor, abyste to nepřehnali. Četba cizojazyčné literatury bude vyžadovat vaši soustředěnost!

Teď už vám nic nebrání začít se čtením! Tak kam se ve vašich knižních dobrodružstvích vydáte? Bude to Španělsko po boku Dona Quijota? Nebo dáte přednost válčení západní frontě s Pavlem Bäumerem?

Autor článku: Kateřina Tondlová