Steinway Tower
Foto: Kidfly182, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Nejužší mrakodrap na světě čeká na první nájemníky

85 pater, 60 bytů a poměr stran 24:1. To jsou základní parametry nejužšího mrakodrapu na světě. Najdete jej v New Yorku na adrese 111 West 57th Street, a pokud byste měli zájem o apartmá v této vůbec druhé nejvyšší obytné stavbě světa, musíte mít velmi tučné konto.

Třetí nejvyšší stavba v New Yorku

435 metrů vysoká Steinway Tower se nachází na hustě osídleném Manhattanu. V samotném New York City se nacházejí pouze dva mrakodrapy vyšší než tento – One World Trade Center a Central Park Tower.

Stavba mrakodrapu začala někdy na přelomu let 2013 a 2014. Dokončen byl až letos. Zvláštní tvar budovy navrhlo studio SHoP Architects, které se nechalo inspirovat podobně stavěnými výškovými budovami typickými pro Hongkong. Podle architektů bylo hlavním cílem vytvořit novou a odvážnou siluetu New Yorku a zároveň tak oslavit historické kořeny města odkazující na styl art deco. Steinway Tower totiž sousedí s historickou budovou Steinway Hall, jejíž kořeny sahají do roku 1925. V minulosti objekt sloužil například jako prodejna klavírů. V současnosti jsou v něm luxusní byty.

Fasáda věže je složena z bloků terakoty, což je druh materiálu, který zdánlivě mění barvu a texturu při pohledu z různých úhlů a také v závislosti na světelných podmínkách.

1,5 miliardy za nejvyšší byt

Zajímá vás cena za byt? Ten nejlevnější začíná na 7,75 milionech dolarů, což je zhruba 175 milionů korun. Luxusní byt v nejvyšším patře pak vychází na 66 milionů dolarů, v přepočtu tedy asi 1,5 miliardy korun. První nájemníci se již mohou stěhovat. Budete mezi nimi?

Galerie:

Napsat komentář