mnich
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Nemusíte být mnich, přesto vám jejich návyky mohou zlepšit život

Během svých životů se často necháváme inspirovat slavnými osobnostmi. Co musel udělat Brad Pitt, aby se stal Bradem Pittem? Jaké návyky si osvojil Abraham Lincoln. Steve Jobs, nebo Nikolai Tesla? Jak můžeme být více jako oni? Které triky, které taháky nám pomůžou zdokonalit své životy a dosáhnout ve svých tajných snech úspěchů, kterých v nich dosáhli oni?

Moudrost ticha

Stejně jako je důležité dívat se na ty, jejichž úspěchy jsou nejvíce na očí a nejvíce viditelní, stojí za zkoušku podívat se i na ty, o kterých příliš neslyšíme. Existuje specifická sorta lidí, kteří věnovali celý život, každičký dech, každičký moment tomu, aby se stáhli z veřejného dění, abyste o nich neslyšeli. Aby nebyli viděni, aby nebyli slyšeni, aby zůstali v tichu. A v tomto tichu se soustředili na zdokonalení těch nejprostších a nejzásadnějších věcí. Těmito lidmi jsou ortodoxní křesťanští mniši.

Když už o mniších slyšíme, většinou to bývá v historických konotacích. Slovo mnich nám evokuje buďto středověkého kapucína v hnědém rouchu, hrbícího se nad Biblí, či tibetského mnicha na druhém konci světa. Existují však i jiní mniši. Mniši aktuálně žijící. Mniši z Evropy. Samozřejmě, že ortodoxní mniši nejsou jediným příkladem monasterismu na Evropském kontinentu, ale oproti katolickým mnichům jako jsou jezuité a františkáni, jsou ortodoxní mniši něčím tajemnější, magnetičtější a zajímavější. Ortodoxní křesťanství na rozdíl od katolicismu, či protestantismu se daleko více koncentruje na tajemství, na skromnost a na víru jako cosi individuálního. Zatímco křesťanství Západu je křesťanstvím kolektivu a je velmi silně spjaté s myšlenkou obce a sousedských vztahů, ortodoxní křesťanství je daleko více o kladení otázek a snaze najít na ně odpovědi v nekonečném tichu.

ticho
Ticho dává odpovědi. Foto: Pixabay

Hledání smyslu života v rajčatovém keříku

Ortodoxní kláštery jsou naprosto soběstačné. Pěstují si vlastní zeleninu, vyrábějí vlastní produkty, chovají vlastní zvěř a vaří si své vlastní jídlo. Ne každý z nás má na zahradě kozu, ze které by mohl vyrábět sýr. Ale i investice do obyčejného rajčatového keříku v sobě skýtá cosi půvabného. Starání se o rostlinku, pečování o něco živého a následně doslovné užívání plodů vlastní práce má v sobě velký antistresový potenciál a může vám pomoci proti nedělní neuróze, melancholii a neurotickým potížím. Dá se říci, že v jednom keříku je více bohatství než v kupě briliantů.

Když budete každý den stavět stavbu na jiném terénu, těžko budou vaše dny organizované.

Obdobou toho jsou japonské bonsaje. Moderní klinická psychologie se zahradničením, jakožto formou prevence deprese, silně pracuje a v mnoha případech není deprese vrozená, ale pouze důsledkem nezakotvenosti života. Začněte něčím malým. Vezměte si na starost třeba ten rajčatový keřík a starejte se o něj. Udělejte z toho svou misi, svůj úkol, své poslání. Strukturujte své dny kolem zalévání a tento příjemný koníček se stane opornou berličkou pro vaši psychiku.

rajčata
I obyčejný rajčatový keřík může být zdrojem radosti. Foto: Pixabay

Hledání opěrných bodů v toku času

Další věcí, kterou na ortodoxních mniších můžeme obdivovat je rigidnost jejich dní. Každý den vstávají o půl čtvrté ráno. Každý den. Nemusíte vstávat o půl čtvrté, ale pokud zakotvíte dobu, ve které vstáváte, vtiskne to vašim dnům určitou uniformitu a řád který potřebujete. Když budete každý den stavět stavbu na jiném terénu, těžko budou vaše dny organizované. Pokud však zvolíte konzistentně stejnou půdu a stejný čas, tak bude vše daleko jednodušší. Je těžké rozepsat si denní rozvrh na hodinu přesně tak, jak to dělají mniši. Zkuste ale zakotvit to, kdy jdete spát a to kdy vstáváte. Přihoďte k tomu třeba čas, kdy se staráte o ten svůj keřík, či si vytvořte hodinu, ve kterou si budete každý den číst nebo pracovat. Využijte času ve svůj prospěch. Zakotvěte si i pozitivní aktivity jako je jídlo či relaxace. Bylo dokázáno, že pokud se budete pravidelně stravovat ve stejnou dobu, bude to podporovat správné fungování organismu a pokud chcete zhubnout tak to tento proces urychlí.

Hlavní moudrost ortodoxních mnichů však nespočívá v tom, kdy vstávají či kolik květin zalévají. Hlavní moudrost mnichů spočívá v jejich skromnosti. Nesnaží se dělat milion věcí zároveň, ale pár věcí každý den dobře. Jeden den tyto věci udělají o něco lépe, jeden den zase o něco hůře, ale každý den dělají ty stejné věci. Zkuste stejně jako oni si zítra ráno po probuzení sednout na kraj postele a zamyslete se. Ponořte se do ticha. Co byste dnes mohli udělat lépe než včera? Co byste dnes měli udělat? Co je negativním vlivem ve vašem životě? Co můžete udělat, abyste o trochu snížili chaos ve svém životě? Upřímně se sami sebe zeptejte a dostanete upřímnou odpověď. A pak není nic jednoduššího než se pustit do práce.

Myslete na ostatní

Hledat smysl života můžete i prostřednictvím souznění s ostatními bytostmi. Mluvte s nimi, a pokud jim důvěřujete, otevřete se jim. Mnoho rodičů myslí na své děti a přemítá nad tím, jak jim zajistit klidnou budoucnost. Zejména pak řeší vzdělání. Dobrá škola ale neznamená jen dobrá VŠ. Dopřát dětem kvalitní školu můžete mnohem dříve. Takové vzdělání poskytuje například soukromá ZŠ Praha. Vy pak budete mít klid, že je o vaše ratolesti dobře postaráno a i váš život bude obohacen o mnoho nového.