soy boy
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Soy boy aneb sójový kluk. Kdo to je a proč se mu tak říká?

Stejně jako sójové mléko nemá s opravdovým mlékem moc společného, sójový kluk zase není skutečným mužem. Zhruba takto by se dal popsat termín soy boy (sójový kluk), který internetová komunita používá jako označení pro muže bez typicky mužských vlastností.

V češtině bychom také mohli hovořit o mírné zženštilosti. Vznik označení soy boy je historicky spjat s fytoestrogenem, který je obsažen v sójových bobech. V minulosti se věřilo, že právě tato látka, která je navíc podobná ženskému hormonu estradiolu, feminizuje muže. Fytoestrogeny však podle nejnovějších studií nemají žádný účinek na kvalitu spermií ani na hladinu testosteronu.

Přestože je tedy zcela zřejmé, že sója na zmiňované vlastnosti žádný vliv nemá, termín se ujal a používá se nadále. Často jsou tak zejména v zahraničních internetových diskuzích pejorativně označováni vegani, muži zajímající se o módu, kadeřníci či tací, kteří nosí oblečení v typicky ženských barvách, jako je třeba růžová nebo fialová nebo ti, co poslouchají romantickou muziku. Nejde však o homosexuály.

Někdy se také lze setkat s označení deep soy nebo very soy, což je ještě více urážlivější výraz. Objevuje se primárně na sociálních sítích jako je Twitter nebo Reddit a v některých diskuzích je míněn skutečně hanlivě a urážlivě.

Přesný český ekvivalent k tomuto výrazu (kromě překladu sójový kluk) neexistuje. Nejblíže jsou mu zřejmě označení šampón či holčička.



Napsat komentář