graffiti
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V Plzni mají internetovou databázi graffiti

Při brouzdání internetem člověk často narazí na nesmysly nebo stále se opakující zprávy. My jsme ale objevili relativně novou, vcelku zajímavou instagramovou stránku DyckyPlzeň. Jejím smyslem je monitorování legálních ploch pro graffiti v západočeské metropoli a jako bonus zde mimo jiné najdete galerie se špinavými zákoutími.

Zajímavý na tomto projektu není pouze přehled legálních ploch pro pouliční umělce, ale také jejich monitoring v průběhu času, a tak se návštěvník může podívat, jak se postupně zdi mění. Nutno dodat, že jsou některé malby skutečnými uměleckými díly, a tak díky tomuto projektu nezapadnou do hlubin minulosti a alespoň zůstanou na fotografiích.

V galeriích nás překvapilo množství skutečně kvalitních maleb, které nejsou jen čistým graffiti podpisem. Třeba Batman, strejček Krkovička, podivné démonické bytosti, požírač párků z Kosteleckých uzenin nebo Karel Gott.

Špinavá zákoutí pak ukazují stinnou tvář jinak vcelku pěkného města. Věříme, že se bude projekt dále rozvíjet a po letech by se mohl stát zajímavou kronikou míst, která často stojí mimo pozornost turisticky exponovaných částí.

Co se týče legálních ploch pro graffiti, stále je více měst považuje za samozřejmost. Je to v podstatě výhodné. Sprejeři se mohou vyřádit, aniž by porušovali zákon, město se nemusí finančně zatěžovat kvůli tagům a malbám na nevhodných nebo soukromých místech. A jak tomu je třeba v případě Plzně, legální graffiti často zpestří mnohdy nevábná šedá zákoutí.

Napsat komentář