virtuální sídlo
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Virtuální sídlo a legislativa

Pro mnoho firem a podnikatelů je adresa se sídlem v Praze velmi lukrativní. Nejde přitom jen o ekonomické důvody, mnoho společností a živnostníků si tak zlepšuje image, sídlo společnosti Praha zní totiž skutečně lukrativně. Současně je také možné využívat sdílené prostory k obchodním jednáním či školením. Možná vám ale přijde na mysl, zda je takové jednání legální.

Virtuální sídlo v zákonech

Česká legislativa  pojem virtuální sídlo neupravuje, a tak je potřeba nahlédnout do § 429 občanského zákoníku, který se zabývá sídlem právnické osoby. Další povinnosti podnikatele spojené s jeho sídlem vyplývají ze zákona č. 455/1991 Sb., který se věnuje živnostenskému podnikání. Na základě tohoto živnostenského zákona je sídlem společnosti adresa zapsaná ve veřejném rejstříku.

Virtuální sídlo lze popsat tak, že jeho provozovatel poskytuje za poplatek právnické osobě či OSVČ adresu za účelem zápisu do obchodního rejstříku ve věci sídla právnické firmy, respektive sídla fyzické podnikající osoby. Virtuální adresa sice není využívána fyzicky, z pohledu živnostenského zákona je však její užití zcela legální. Podnikatel se ovšem nezbavuje povinností vyplývajících ze zákona. Co je nutné si v případě využití virtuálního sídla ohlídat?

Povinnosti vyplývající z užívání virtuálního sídla

Společnost nebo podnikatel musí na adrese sídla zapsané v obchodním rejstříku přijímat úřední dokumenty a poštu. Stejně tak je nutné adresu používat na smlouvách nebo fakturách. Dále je potřeba, aby sídlo bylo viditelně označené názvem firmy a identifikačním číslem. V neposlední řadě je důležité mít souhlas vlastníka nemovitosti k užívání prostor k podnikání.

Většina virtuálních sídel vychází firmám a podnikatelům vstříc, a tak kromě samozřejmosti, kterou je označení prostor názvem i identifikačním číslem vaší firmy, poskytuje také další služby. Takto si lze zajistit přebírání nebo přeposílání pošty. Samozřejmostí by mělo být i získání potvrzení o souhlasu vlastníka nemovitosti s užíváním sídla.

Veškeré zákonné náležitosti splňuje virtuální kancelář Praha, která má pobočky na lukrativních adresách na Praze 1, Praze 7 a Praze 10.

Napsat komentář