tesař
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vybavení, které musí mít každý truhlář

Bez čeho se neobejde žádný truhlář? Přece bez dřeva. Ale teď už vážně. K jeho zpracování samozřejmě ruce nestačí, a tak je součástí každé truhlářské dílny široká plejáda nástrojů. My se zaměříme především na domácí kutily, kteří rádi pracují se dřevem. Ať už jste úplný začátečník nebo již máte s truhlařinou nějakou zkušenost, určitě víte, že dílna potřebuje základní výbavu, bez které to nepůjde.

Ponk a další nábytek

Ponk, pracovní stůl nebo deska je základem dobrého řemesla. Na něj lze umístit svěrák a další nezbytnosti. Nesmíme zapomenout ani na skříňky na nářadí a pracovní oděvy. Až když je dílna takto připravena, můžete přistoupit k jejímu vybavování nářadím.

Tradiční nářadí

Když se řekne truhlář, představíme si hoblík, ruční pilu, kladívko, ruční vrtačku či řezbářské dláto. Ano, v dílně a zejména v té umělecké chybět nesmí, ale současná truhlařina pracuje s profesionálním vybavením i na laické úrovni. Všechny činnosti jsou tak lehčí a rychlejší díky aku nářadí. Řezání, broušení nebo hoblování tak pro vás bude mnohem příjemnější.

K tradičnímu nářadí patří úhelníky, měřidla, ale i vybavení pro lakování a natírání vašich výrobků. Nezbytností jsou i klasické pracovní kozy.

Vrtáky a vrtačky

Truhláři používají akumulátorové vrtačky bez příklepu. Kromě ruční vrtačky se může hodit i praktický stolní vrták. K jemnějším činnostem zase dobře poslouží aku vrtací šroubovák, který dobře padne do jedné ruky.

Pily a pilky

Truhlář musí být vybaven nejrůznějšími druhy pil. Základem je okružní pila, které se v našich končinách říká kotoučová pila nebo také kocour. Nutností je i přímočará ruční pila. K přesnému řezání pod úhlem slouží pokosová pila a hodit se může i ocasová pila neboli ocaska. Opět volte dle možností klasické ruční pilky pro drobnosti, ale i aku vybavení.

Brusky

Bez brusky to nepůjde. Pásová bruska je vhodná pro hrubé broušení. Excentrickou bruskou dosáhnete krásných a jemných ploch včetně možnosti zaoblení povrchu.

Tak hurá do práce! Ale ještě předtím nezapomeňte na vhodné oblečení, ochranné rukavice a brýle.

Napsat komentář