Dieta sem, dieta tam. Svět dobývají raw diety, ketodiety, krabičkové diety, paleodiety a beztak obézních lidí stále přibývá. Proč revoluční diety nejsou revoluční a proč je člověk požitkář a celoživotní dietu prostě nevydrží, řešit nebudeme. Podíváme se na další výstřelek, a tou je carnivore dieta. Ta spočívá v jezení masa a téměř ničeho jiného.
Maso od rána do večera
Vtip je v tom, že skutečně můžete jít maso, pomalu kdy se vám zachce. K snídani, k obědu, k večeři a třeba i ke svačinám. Pouze bez příloh a pečiva. Povolují se jen vejce a sýry, zkrátka potraviny nerostlinného původu. Samozřejmě nic se nemá přehánět a maso, kterým se budete cpát, musí být kvalitní a tučnější. Tuto dietu ale nemůžete chápat tak, že se budete od rána do večera krmit uzeninami, přestože jsou povolené.
Podstatou carnivore diety má být příjem velkého množství bílkovin a tuků. Toto spojení má zamezit tomu, aby se tělo dostalo do tzv. ketózy, což je stav, kdy máte v organismu až moc ketolátek. Jedná se v podstatě o úplný opak ketodiety, která je založena na tom, že tělo ve stavu ketózy primárně spaluje nežádoucí tuky, a to velmi rychlým tempem, přestože hladem se při ní rozhodně netrpí. Z toho vyplývá, že cílem masožravé diety není hubnutí, ale spíše jde o životní styl spojený s udržením kondice. Zkrátka, pokud máte metrák, milujete klobásy, buřtíky a guláš, tahle dieta vám bude k ničemu.
Dieta? Spíše neekologický životní styl
Příznivci carnivore diety věří, že výše popsaný styl stravování pomáhá předcházet autoimunitním onemocněním, alergiím a napomáhá správné funkci střev. To dokonce potvrzují i někteří lékaři. Nic se ale nemá přehánět. Tělo potřebuje rovněž vitamíny z rostlinné potravy, a tak se nelze celý život stravovat masem. I pravěcí lovci měli bok po boku sběrače, kteří do jeskyní přinášeli bobule.
Dalším negativem carnivore diety je ekologie. Pokud by každý člověk na světě jedl výhradně maso, vejce a sýry, tak by nás planeta asi rychle zařízla.