natírání dřeva
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Co je to louhování dřeva

Louhování (nebo také loužení) dřeva je jeden z nejstarších způsobů jeho udržování, bělení a renovace. V současné době tuto techniku sice lidé moc nevyužívají, avšak pro starožitný nábytek nebo na dřevěnou podlahu není lepší řešení k zlepšení vzhledu dřeva.

Jak louhovat dřevo

Proces louhování je velice jednoduchý. Louh na dřevo lze zakoupit v hobbymarketech nebo ve specializovaných internetových obchodech. Ten se pak štětcem nebo válečkem nanáší na vyčištěný a suchý povrch. Až nátěr vytvrdne, je vhodné provést běžnou olejovou impregnaci či lakování. Výsledkem je lesklý dřevěný povrch s krásně viditelnou strukturou materiálu. Louh v podstatě obnoví původní estetickou kvalitu dřevěného povrchu, ať už se jedná o dřevěné povrchy, zahradní nábytek nebo dřevěnou houpačku. Zároveň vyhubí možné bakterie a houby. Louhováním lze také likvidovat staré nátěry na dřevě a dalších materiálech, jako jsou kovy.

Co je to louh?

Louh je bělící prostředek s obsahem louhu sodného. Používá se pro výrobu mýdel a samozřejmě ve stavebnictví. V čisté podobě ve formě kapaliny je však nebezpečný a při neopatrné manipulaci hrozí otravy či poleptání kůže. Proto doporučujeme s louhem sodným neexperimentovat a zakoupit přípravek na loužení dřeva, nicméně i s ním je nutná opatrná manipulace s ochrannými prostředky, jako jsou rukavice a podobně.

Povrchy pro bělení

Louhování se doporučuje především u namáhaných materiálů, jako jsou podlahy či dřevěné schody. Vhodné je ale i pro starožitný nábytek, dveře z masivu či venkovní prvky, například pergoly nebo dřevěné terasy. Hodí se i na starší zahradní domky a kůlny. Univerzálnost je jednou z velkých předností tohoto procesu. Významnou roli ale také hraje přívětivá cena a dlouhá životnost jednoho nánosu.





Napsat komentář