ekologie
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

E.ON Energy Globe představuje finalisty ekologické soutěže. Hlasujte a vyhrajte zajímavé ceny

Obec Kněžice, společnost Myco, osvětlení Savee, biotop raků v Rokycanech, obec Rybí a divoká karta veřejnosti společnost Wienerberger. Taková je šestice finalistů letošní soutěže E.ON Energy Globe. Na řádcích níže si nominované představíme.

Ekologická soutěž E.ON Energy Globe každoročně hledá nejlepší udržitelné projekty Česka. Letos vzešlo z původních 165 nominovaných projektů šest finalistů, přičemž vítěz získá hlavní cenu 300 000 korun. Pět nejlepších vybrala odborná porota, jeden účastník vzešel jako divoká karta veřejnosti. Zkrátka nepřijdou ani hlasující, protože na vylosované čekají ceny, jako je let balónem nebo víkendový pobyt na chatě na stromě.

První energeticky nezávislá obec v Česku

Na energetickou soběstačnost myslí v Kněžicích ve Středočeském kraji. Od roku 2006 zde funguje biotopová stanice a centrální zásobování teplem s výtopnou na dřevní štěpku a slámu. Přestože se obec rozšiřuje, nové rodinné domy zde řeší vytápění podobným způsobem.

Myco – obalový materiál z hub

Biotechnologický startup Myco chce nahradit často používané jednorázové plastové obaly, především pak polystyren, který se nešetrně využívá i jako výplň na jedno použití do krabic. Nově vyvinuté přírodní materiály z mycelia a organických odpadů jsou kompostovatelné a nenáročné na výrobu, proto jsou použitelné stejně jako plasty, avšak mnohem ekologičtější.

Úsporné řízení osvětlení Savee

Pomocí chytrých technologií se dají uspořit statisíce a přitom nemusí jít jen o obrovské komplexy. Bezdrátová technologie Savee dokáže optimalizovat osvětlení v již stojících budovách, ve kterých se s energetickými úsporami nepočítalo. Instalace Savee navíc nepotřebuje přerušení provozu.

Biotop raků v Rokycanech

Ukázkovým příkladem, že ochrana přírody má smysl a lze ji provést jednoduše, je revitalizace vodního toku a úprava koryta Rakovského potoka v Rokycanech na Plzeňsku. Nový park slouží pro místní obyvatele jako místo pro odpočinek, ale zároveň zlepšuje podmínky pro vzácnou populaci raka kamenáče.

Čistění odpadních vod v Rybí

Severomoravská obec Rybí ukazuje, jak se lze efektivně a relativně nenákladně vypořádat s čistěním odpadních vod. Systém 190 samostatných čističek je napojen na centrální dispečink, který hlídá jejich provoz a současně monitoruje kvalitu vody.

Fotovoltaika integrovaná do střešní krytiny

Divoká karta veřejnosti dokazuje, že výroba elektřiny ze slunce je možná i bez klasických solárních panelů. Společnost Wienerberger vyvinula technologii, která je integrována mezi běžnou krytinu a tak ji lze umístit i třeba na historické budovy. Instalace je nenáročná a výsledek je nejen nenápadný, ale hlavně funkční.


Finále soutěže E.ON Energy Globe bude vysíláno 22. října 2022 večer na České televizi. Hlasovat pro projekt, který vás oslovil nejvíce, můžete do konce září na www.energyglobe.cz.

Napsat komentář