obývací pokoj
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak pečovat o záclony

Záclony jsou nedílnou součástí většiny domácností. Potřebují ale péči, které se jí v mnohých případech dostává málo. Jak pečovat o záclony, kdy je prát a jak je sušit? To vše se dozvíte, pokud budete číst dále.

Jak často prát záclony?

Záclony nevyžadují zvláštní péči, je však potřeba je pravidelně prát. Četnost praní závisí na prostředí. V místnostech, kde se kouří nebo denně vaří, by se záclony měly prát častěji, stejně tak jako v prostorách, kde je více prachu. Záclony totiž dobře pohlcují pachy a zároveň fungují jako jakési lapače prachu, což nemusí svědčit alergikům. V takovém případě je vhodné záclony prát jednou měsíčně. V ostatních případech stačí interval tří měsíců.

Jak prát záclony?

Většina záclon je vyrobena z polyesteru. Mohou se prát ručně či v automatické pračce. Při ručním praní je riziko poškození záclony menší, ale na druhou stranu jde o namáhavější činnost. V pračce perte záclony v pracím pytlíku maximálně na 30 stupňů při nízkých otáčkách. K praní můžete zvolit speciální prostředek na záclony, který zamezuje jejich zašednutí, nicméně pozor, používejte jej pouze na bílé záclony. Barevné dobře ošetří prací prostředek na barevné prádlo. Odstřeďujte jen krátce a nikdy nepoužívejte aviváž.

Jak sušit záclony?

Po vyprání je důležité záclony ihned vyjmout z bubnu, aby nedošlo ke zbytečnému pomačkání. Většinu záclon není třeba žehlit, a pokud nejde vyloženě o velkou a vodou nasáklou záclonu, můžete ji ihned pověsit na okno, kde doschne. Voály lze lehce přežehlit ještě za vlhka, ale krešované voály se nežehlí.

Jestliže je záclona po vyprání mokrá, není vhodné použít sušičku prádla. Ideální je záclonu pověsit ven vyvětrat. V interiéru může pomoci se sušením velkého kusu odvlhčovač vzduchu či intenzivnější větrání. Na úplné usušení ale čekat nemusíte a na okno ji umístěte klidně ještě vlhkou.

Napsat komentář