dílna
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vybavení, které nesmí chybět v žádné dílně

Správná dílna, to není jen nářadí a ponk. Potřebovat budete daleko více. Zběhlým kutilům asi nemusíme radit, ale pokud teprve o dílně uvažujete, poradíme vám, jaké základní vybavení pořídit, aby vám šlo vše pěkně od ruky.

Pracovní plocha

Pracovní stůl, nebo také ponk, je zásadním prostorem celé dílny. Na něm se bude odehrávat většina tvůrčích činností. Volte dostatečně velký s ohledem na prostor dílny, bytelný a stabilní. Zkrátka takový stůl, aby vydržel nárazy a vibrace. Ponk může doplňovat svěrák nebo kotoučová pila.

Úložné prostory

Mnoho kutilů podcení úložný prostor hned na začátku projektování dílny. Jenže se zlepšujícími se dovednostmi přibývá nářadí, a to je potřeba někde přehledně ukládat. Pořiďte si bytelné regály nebo skříňky, myslete na šuplíky, boxíky na drobné nářadí, hřebíky a šrouby. Nezapomeňte ani na větší nástroje. Úložné prostory se opět musí samozřejmě odvíjet od činností, kterým se věnujete. Jiný prostor potřebuje truhlář, jiný sochař.

Místo pro sebe

Důležitý je i volný pohyb, aby vám vše šlo pěkně od ruky. Zároveň myslete i na odpočinek a do dílny si pořiďte minimálně židli. Pracujete-li podle návodů, uložte si je přehledně do šanonů nebo organizérů.

Elektřina a osvětlení

Bez elektrického připojení to nepůjde, ale možná to nepůjde ani bez internetu, odkud mnoho kutilů čerpá nápady. Myslete na zásuvky i na velikost jističe, aby měl dostatečný příkon pro vaše nástroje. Osvětlení dílny musí být vhodné, ideálně chladnější okolo 5000 K. Někteří kutilové používají zářivky, ale ty dnes nahrazují LED žárovky. Na stropní osvětlení volte svítidla s žárovkou o patici E27 (tzv. Edisonův závit), pro doplňující svítidla, jako jsou lampičky, je to E14 LED žárovka.

Bezpečnost práce

Samozřejmostí každé dílny musí být ochranné pracovní pomůcky – rukavice, brýle nebo svářečské brýle a helmy. Dle typu činností to může být i ochranná obuv a samozřejmě vhodné oblečení. Hodit se ale mohou i detektory kouře.

Uklizená dílna

Kutil, který si po sobě neuklidí, není správný kutil. Svoji dílnu budete muset udržovat, jinak se rychle promění v místo, kam se vám moc chtít nebude a s tvůrčí činností bude konec. Košťata, smetáky nebo průmyslový vysavač v ní musí mít své místo a být vždy po ruce. Vhodný je i věšák na oblečení.

Napsat komentář