Kamera DJi
Kamera DJi

Jak vybrat sportovní kameru pro perfektní záběry z dovolené

Sportovní, outdoorová nebo akční kamera. Kamera, která zachytí vaši plavbu na divoké řece nebo sjezd té nejobávanější černé sjezdovky. Outdoorová kamera se prostě narodila pro dobrodružství. Víme, na co se při jejím výběru zaměřit.

Sportovní kamery disponují malým tělem, širokým úhlem záběru a vysokou odolností. Využívají je především sportovci, ale v poslední době si je oblíbili i nadšení cestovatelé i blogeři.

Co budete chtít natáčet?

První si ujasněte, na co přesně budete chtít kameru využívat. Pokud chcete natáčet kvalitní videa během jízdy na kole nebo skákání, musíte si vybrat takový model, který má integrovanou automatickou stabilizaci. Její funkce spočívá v tom, že minimalizuje otřesy. Můžete si vybrat mezi digitální stabilizací a optickou stabilizací.

Digitální stabilizace je častější u levnějších modelů a má částečný vliv na kvalitu obrazu, jelikož přepočítává a upravuje jednotlivé snímky. U optické je vše naopak, tedy u dražších modelů a minimalizace otřesů se provádí proti-pohybem snímacího čipu, případně optické soustavy.

Pokud chcete velmi dlouhé a plynulé efektní záběry pro Instagram, Tiktok či YouTube budete muset jít o krok dále a pomoci si ještě gimbalem, což je elektro-mechanický stabilizátor s gyroskopem. Nasadíte jej na kameru nebo mobil a při focení nebo natáčení videí v pohybu eliminuje veškeré otřesy a náklony.

Pokud jste kromě léta aktivní i v zimě a máte v plánu natáčet v nízkých teplotách, vyberte si outdoorovou kameru, kterou můžete lehce ovládat i přes rukavice.

Zaměřte se na (vodě)odolnost

Vraťme se však zpět do tepla, na dovolenou u moře, které nabízí pestrý podvodní svět. Zde oceníte především voděodolnost sportovní kamery a její označení dle stupně krytí IP, které udává odolnost elektrického zařízení proti prachu a vodě.

Ideální voděodolnost začíná na IP X7 – kamera je chráněna proti ponoření do vody po dobu 30 minut do hloubky 1 metru. Mnohem lepší je ale IP X8. Taková kamerka je chráněna proti potopení do vody za podmínek určených výrobcem. Proto si raději u každého modelu ověřte, do jaké hloubky můžete kamerku vzít.

Kamera Rollei

U některých značek, jako je třeba GoPro kamera, zvýšíte voděodolnost ještě speciálním voděodolným krytem. Ale existují i modely, např Rollei,  které jsou voděodolné i bez pouzdra.

Outdoorová kamerka musí být také odolná vůči poškození. Displej, krytý odolným sklem Gorilla Glass už nějaký ten pád vydrží. Proto si vždy ověřte, jak moc je kamerka chráněná vůči zhoršeným podmínkám a případným pádům.

S dvěma displeji se natáčí lépe

S kvalitním displejem si můžete natočený záběr rovnou prohlédnout. Dražší kamery, jako třeba GoPro kamera, Niceboy, nebo DJi, mají dokonce 2 displeje. Větší displej v zadní části kamery a menší vepředu – to abyste se viděli i při pořizování selfie.

Rozlišení a počet snímků za minutu (FPS)

Rozlišení udávají výrobci v pixelech. Obecně platí, že čím více pixelů, tím detailnější a kvalitnější obraz můžete získat. Standartní rozlišení u akčních kamer je FULL HD, ty lepší kamery pořizují záznam v rozlišení 4K. Mějte jen na paměti, že i vaše televize nebo monitor musí splňovat také rozlišení 4K, jinak si pak kvalitní záběry stejně neužijete.

Záznam ve 4K spotřebovává mnohem více dat, proto musíte myslet na paměťovou kartu s vysokou kapacitou a přenosovou rychlostí.

Padák

Kromě samotného rozlišení sledujte také další stejně důležitý parametr: snímkovou frekvenci. Čím vyšší snímková frekvence, tím plynulejší záznam. Při výběru zohledněte rozlišení i FPS. Plynulého a jemného záběru docílíte s 4K při 60 FPS.

Některé levnější modely sice natáčejí ve 4K, ale disponují snímkovou frekvencí pouze 15 sn/s (15 snímků za sekundu). S takovou kamerkou však pořídíte super záznam jen v případě, že budete stát na jednom místě.

Pokud lačníte po krásných Slo-Mo záběrech, hledejte v parametrech 120 FPS pro až čtyřnásobné zpomalení nebo 240 FPS pro osminásobné zpomalení.

Podpora HDR a úhel záběru

HDR (vysoký dynamický rozsah) je důležitým parametrem u televize, monitoru, ale třeba i u telefonu. Zařízení s HDR technologií vykresluje obraz tak, jako ho vidíme lidským okem, scény působí živějším dojmem a odpovídají více realitě. Bez HDR se u akční kamery sice obejdete, ale je to další technologie, která vaše zážitky uchová přesně tak, jako jste je prožívali.

U úhlu záběru platí přímá úměra: Čím vyšší číslo, tím více z okolí je schopna kamera zachytit v záběru. Počítejte ale také s tím, že vyšší úhel obraz deformuje. Vzpomeňte si na to, jak vypadá snímek z objektivu, kterému se říká rybí oko.

Ideálním kompromisem je úhel záběru okolo 120–130°, takto snímá svět i lidské oko.

Zajímavé jsou i panoramatické kamerky s 360° úhlem záběru. Ty jsou schopné snímat obraz jak před sebou, tak i vzadu, a dokonce nahoře i dole. Nesmíte se pak divit, že se „za kameru“ nechováte. Tyto záběry se pak dají prohlížet jako virtuální realita a při jejich přehrávání si můžete plynule otáčet a dívat se z libovolného úhlu.

kola

Funkce navíc, které oceníte

  • Režim focení – cvaknete si selfie těsně před seskokem z letadla.
  • Časosběrný záznam (timelapse) zaznamená delší časový úsek do krátkého videa. Ideální na západ Slunce.
  • Zpomalený záběr (slow-motion) je skvělý třeba u rozboru běžeckého stylu. U zpomaleného záběru přesně poznáte, co děláte špatně.
  • Podpora GPS je užitečná třeba na dovolené. U každého videa a fotky znáte přesné místo, kde jste kameru využili.
  • Možnost živého vysílání využijí třeba influenceři.
  • Přenos fotek/videí přes bezdrátovou síť je mnohem rychlejší než klasický přenos přes paměťovou kartu přes počítač.
  • Uživatelsky přívětivá mobilní aplikace, ve které můžete videa rovnou i upravovat.

Nezapomeňte na paměťovou kartu!

Do mini kamerky se vleze jedině microSD karta. A jak velkou paměťovou kartu budete potřebovat? Čím vyšší kvalita videa a FPS, tím větší kapacita bude potřeba. Pokud hodláte natáčet dlouhá videa v 4K při 120 FPS, vyplatí se investovat do paměťové karty s kapacitou přes 400 GB a více.

Nejdůležitější rady na závěr

Jestli máte už teď v plánu využívat akční kameru opravdu naplno, zamyslete se rovnou nad pořízením náhradní baterie. Není totiž nic horšího než vybitá baterie během vzrušujícího zážitku, který si chcete pamatovat celý život.

Pokud u kamery chybí sada držáků, mrkněte také rovnou do kategorie: držáky a popruhy pro sportovní kamery. Jízdu na kole zachytíte lépe, když kameru připevníte na řídítka nebo na helmu. A věřte, že se vám během divokého sjezdu do údolí budou volné ruce opravdu hodit.

A pokud už jste si vybrali své favority a stále se nemůžete rozhodnout, zkuste vyhledat na YouTube záběry z daných kamer a porovnejte je. Jen tak zjistíte, která kamera natáčí lépe a snáze se rozhodnete. Tak vzhůru za zážitky.





One thought on “Jak vybrat sportovní kameru pro perfektní záběry z dovolené

  1. Kamer se prodává mnoho, ale prakticky jenom jedna značka je bezproblémová, má krásná stabilizovaná videa, je vodotěsná do 10m, komunikuje se vším bez problémů. GoPro.

Napsat komentář