matrace
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Jaká je životnost matrace a kdy je třeba přistoupit k výměně

Důvodů k výměně matrace může být několik. Jaká je její životnost a po jaké době kupovat novou? Na to si odpovíme na následujících řádcích.

Základním faktorem, který ovlivňují životnost matrace, je pravidelná údržba. Matraci je potřeba čistit, prát potah, větrat, případně ji i otáčet. I přesto nevydrží věčně.

Kdy je třeba pořídit matraci novou?

Obvyklá životnost matrace se při běžném používání uvádí sedm až deset let. Jde však pouze o orientační údaj. Záleží totiž na materiálu matrace, její výšce a hlavně na způsobu jejího užívání, tedy na proporcích spáče i jeho přirozené potivosti. V tomto ohledu jde o problematický faktor zejména v ubytovacích zařízeních. Hotelová matrace je po dlouhou dobu nesouměrně zatěžována a mohou na ní vzniknout nepříjemné propadliny. V takovém případě je třeba přistoupit k dřívější výměně.

Levnější matrace z méně odolných materiálů začnou jevit známky opotřebování už během prvních let používání. Na povrchu se mohou objevit hrbolky, prohlubně a dokonce i trhliny. U pérových matrací jde o závažné poškození, vyčnívající pružina může ve výjimečných případech člověka i zranit. Zde není na co čekat, výměna je nutná.

Jako poškození, které by mělo vést k výměně, lze chápat i špatně odvětrávanou matraci, která začíná zapáchat. Zdrojem je plíseň uvnitř výrobku, která se jen těžko odstraňuje. Kvalitních matrací by se tento problém týkat neměl, proto je zřejmé, že se vyšší počáteční investice může vyplatit.

Důvodem je i špatný spánek

Důvodem k pořízení nové matrace je i skutečnost, že se vám na stávající špatně spí nebo se budíte polámaní. Nedostatek spánku a jeho nekvalitu rozhodně nepodceňujte a pořiďte si matraci, která vám vyhovuje více. Může to být matrace 18 cm nebo luxusní matrace z PUR pěny. Zde se opravdu nevyplatí šetřit.

Napsat komentář