konec světa
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Kdy opravdu nastane konec světa?

Téměř každý rok slýcháme, že nastane konec světa. Tato varování od pseudovědců, astrologů a samozvaných mesiášů však zpravidla nebereme vážně. Nejvíce se o apokalypse mluvilo v roce 2012, kdy měl končit mayský kalendář. Nic se nestalo ani v roce 2000, respektive o rok později při vstupu do nového milénia. Současná pandemie koronaviru znovu toto téma otevírá. Ani ta ale zánik lidstva nezpůsobí.

Jak můžeme konec světa chápat

Možný konec světa se dá vykládat mnoha způsoby. Je to zánik lidstva, veškerého života, celé planety nebo snad zánik vesmíru? Pokud budeme o uvedených možnostech více uvažovat, docela se do toho zamotáme. V daleké budoucnosti klidně může lidstvo přežít zánik naší planety a nebo může přežít apokalypsu pár jedinců, kteří vytvoří zcela nově smýšlející civilizace. Takové úvahy jsou ale na úrovni sci-fi a nejrozumnější pravděpodobně bude konec světa chápat jako zánik lidstva. Stejně tak jako mu rozumí většina náboženských systémů.

Kdy přijde?

Zánik lidstva pravděpodobně jednou nastane. Brzy to však nebude. Člověk je odolný druh, který přežil dobu ledovou, morové epidemie, světové války a bůhví co ještě. Koronavirus lidi nevyhubí, nebude to ani globální oteplování, které sice život na Zemi zásadně ovlivní, ale člověk se přizpůsobí. Z vesmíru nám v dohledné době také žádné nebezpečí nehrozí, a tak je téměř jisté, že se budou lidé ještě hezkou řádku let množit.

po výbuchu
Takhle nějak to může vypadat po jaderném výbuchu. Foto: Pixabay

Podle mnoha vědců se populační růst zastaví až za několik desetiletí. Po Zemi by tak mohlo chodit něco kolem 10 miliard lidí. I takové množství se však při troše snahy a štěstí dá nakrmit. Ovšem za předpokladu, že se budeme k planetě chovat lépe. Katastrofu by mohlo způsobit vyhubení hmyzu, který stojí na počátku dlouhého potravního řetězce.

Vymření lidstva v dohledné době může způsobit nějaká nečekaná událost, jako třeba globální konflikt. Světové mocnosti mají dostatek arzenálu na vyhubení veškerého života a nezabralo by to v podstatě žádné velké přípravy ani čas. Tak hloupí ale nejsme.

Další možnosti jsou sice méně reálné, možná až na poli science fiction, ale rozhodně nejsou vyloučené. Zlikviduje nás nepřátelská mimozemská civilizace? Spíše ne, ale v poznávání vesmíru jsme stále na začátku a vůbec nemusíme tušit, co se „jen“ několik světelných let od nás může skrývat. Stejně tak nemáme tušení, zda existují paralelní světy, jiné dimenze nebo jestli jsme součástí nějakého sofistikovaného počítačového programu ve stylu Matrixu.

ufo invaze
Invaze nepřátelských mimozemšťanů nebo jen sci-fi film? Foto: Pixabay

Vzdálené konce

Co je opravdu nevyhnutelné, je zkáza naší planety potažmo celé Sluneční soustavy. Podle seriózních vědeckých výpočtů dojde k zániku Země za 3 – 4 miliardy let, kdy ji spálí rozpínající se Slunce. Jenže planeta už bude za miliardu let tak horká, že na ní zanikne veškerý život.

Miliarda let je předlouhá doba, a pokud lidstvo nezanikne, bude nejspíše na takové technické úrovni, že jej zánik Země nerozhodí a prostě se přesune jinam. Člověk ale bude vlivem evoluce i technologií vypadat zcela jinak.

Krize může nastat se zánikem vesmíru, ale v otázce této události ani věda nezná odpověď.

One thought on “Kdy opravdu nastane konec světa?

Napsat komentář