Nabíjení iPhone
Foto: Pixabay

Pět mýtů o bateriích mobilních telefonů, kterým lidé věří

Mezi uživateli mobilních telefonů koluje řada mýtů nebo polopravd o bateriích a jejich dobíjení. Pojďme se této problematice podívat na zoubek. Uvedeme věci na pravou míru.

Mýtus 1: Nabíjení telefonu přes noc je nejlepší

Není. I když moderní nabíječky dokáží telefon při dobíjení při sto procentech kapacity zastavit, úroveň plného nabití při připojení zůstává. A to není pro baterii telefonu žádoucí. Optimální úroveň kapacity mobilních zařízení je někde okolo 80 %. Moderní zařízení dokáží tuto optimální kapacitu udržovat na této hladině.

Mýtus 2: Nabíjení přes notebook nebo počítač baterii poškozuje

Nesmysl. Pomalé nabíjení z počítače nebo laptopu naopak životnosti baterie prospívá. Všude čteme, jak rychlé nabíjení poškozuje strukturu lithiových akumulátorů, tak proč by šnečí tempo, které poskytuje váš počítač, mělo baterii ničit? Takové tvrzení zcela postrádá logiku a směle jej lze zařadit mezi tradiční mýty o bateriích.

Mýtus 3: Baterii ve voděodolném telefonu se pod vodou nemůže nic stát

Ani voděodolnost telefonu IP 68 nezaručí, že citlivé komponenty, jako je baterie, přežijí. Voděodolný totiž neznamená vodotěsný, a tak i sebelepší telefon do sebe po určitém čase pod hladinou vodu napumpuje a malér je na světě. Míru výdrže při stupni krytí uvádí výrobce v manuálu, proto by bylo dobré, mít tuto informaci na paměti.

Mýtus 4: Baterie vydrží nejdéle, pokud se vždy vybije na 0 %

Tak toto také není pravda. Nulová kapacita před nabíjením svědčí starým NiMH (nikl-metal-hydrid) bateriím, ale moderním Lion bateriím je nejlépe s kapacitou okolo 50 %. Všichni výrobci proto doporučují udržovat akumulátory na kapacitě mezi 20 a 80 %. Takto se výrazně prodlouží jejich životnost, která je měřena počtem nabíjecích cyklů.

Mýtus 5: Nabíječka v zásuvce spotřebovává energii

Toto nepravdivé tvrzení vychází ze stand-by modu chytrých zařízení a televizorů, které skutečně při zapojení do sítě nepatrné množství energie spotřebovávají. Nicméně kabel bez připojeného mobilu vám fakturu za energie nezvýší. To platí obecně o všech moderních zapojených kabelech, které zrovna nevyužíváte.

Napsat komentář