Zábradlí

Při výběru zábradlí dbejte na charakter stavby

Designově pěkné zábradlí k rodinnému domu či starší vile by mělo splňovat určitá estetická kritéria korespondující s koncepcí stavby. Na moderní dům reflektující nejmodernější designérské trendy určitě nepatří zdobné kovové zábradlí plné ornamentů a naopak ke starší stavbě se většinou nehodí prosklené hrazení určené spíše na stavby 21. století.

Kované zábradlí je vhodné do starší zástavby

Kované nerezové zábradlí je vhodné do starší zástavby, pro prvorepublikové vily či historizující novostavby. Výběr vhodných prvků na tak důležitou součást stavby, kterou zábradlí bezesporu je, závisí do určité míry  na majiteli, který může ladit detaily v souladu se svým vkusem. Jedná se především o zdobné ornamenty, hroty, špice, dekorace ve tvaru listů, květin, ale i v podobě různých elementů (například ve tvaru S). Čistou řemeslnou práci představují zdobené alu profily, případně tyče. Finální výsledek by měl připomínat dílo kováře. Barva musí být tmavá. Zákazníci většinou volí černou, někdy však zábradlí dolaďují zlatými nebo stříbrnými prvky.

Skleněné zábradlí jako moderní prvek novostavby

U novostavby může majitel nebo architekt více experimentovat. Především skleněné zábradlí odpovídá současným trendům. Je vkusné, rychle se montuje a výborně se udržuje. K jeho instalaci je třeba málo, na každou část je samozřejmě nutný držák skla. Tato drobná součástka není na první pohled vidět, ale její služba je neocenitelná.

Skleněné zábradlí, ačkoliv se tak na první pohled nemusí jevit, je bezpečné a velmi odolné před povětrnostními vlivy, a tak je vhodné i pro venkovní využití na balkónech, terasách či verandách. Lze jej kombinovat s kovem či dřevem.

Alternativu představuje nerezové zábradlí, které je také velmi odolné a esteticky ladí s moderní zástavbou. Nerez, podobně jako sklo, se dobře udržuje a má velmi dlouhou životnost.





Napsat komentář