písmeno Q
Ilustrační foto: Zdroj: Pixabay

QAnon. Konspirační teorie, která strhla lavinu

Médii proběhla zpráva, že Facebook začne mazat účty spojené s konspirační teorií QAnon. Mnozí z vás možná tento výraz slyší poprvé. Není se čemu divit, Česka se tato konspirace až tak nedotýká, přesto je hodna pozornosti, protože QAnon ukazuje, jak moc dokáží nepodložená fakta ovlivňovat veřejné mínění a světové dění.

Teorie QAnon vešla ve známost v roce 2017, kdy jistý uživatel sociálních sítí, který vystupoval vždy s přezdívkou začínající na Q, začal tvrdit, že má přístup k tajným informacím v Bílém domě. Q tvrdil, že má bezpečnostní prověrku. Jako důkaz o prověrce uváděl smyšlená fakta. Své příznivce a bohužel i následovatele si ale našel.

Jednotným základem pro dnes již rozvětvenou síť smyšlených informací je tvrzení, že americký prezident Donald Trump vede tajnou válku s nejvyššími politickými představiteli, kteří stojí za sítí satanistických pedofilů. Veškeré nepodložené informace kolující sociálními sítěmi se tak točí kolem podivného obchodování a všelijakými zvrácenostmi.

Související čtení:  Kdy opravdu nastane konec světa?

QAnon už zdaleka není jen jeden uživatel. Jde o množství lidí či skupin šířících (pravděpodobně neorganizovaně) smyšlené informace po sociálních sítích. Jejich aktivitu už utnul Twitter, nicméně dezinformátoři se snaží všelijak maskovat a už zdaleka ne vždy vystupují pod přezdívkami na Q. Místo nich používají různé, na první pohled neškodné hashtagy.

Facebook uvádí, že v boji proti QAnonu nepoužije jen automatické technologie či nahlašování od uživatelů, ale že vyčlenil speciální tým, který bude škodlivý obsah mazat. Nyní je ve fázi, kdy už smazal stovky QAnon skupin.

Může to být boj s větrnými mlýny, protože někdy uživatelé sociálních sítí šíří dezinformace v podstatě nevědomě a přispívají tak ke změně uvažování dalších skupin, pro něž je složité (a zbytečné) si fakta ověřovat.