rouška
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Roušky ano či ne? Americká studie dává jednoznačnou odpověď

Když před rokem začínala pandemie čínského koronaviru, jednoznačná shoda v tom, zda je nošení roušky nebo jiného krytu obličeje přínosné, nepanovala. Po roce sbírání dat je svět o něco moudřejší a odpověď nabízí studie amerických vědců, která vyšla v recenzovaném magazínu JAMA Network.

Podle dostupných dat je nošení roušky efektivním způsobem, jak omezit šíření infekce. Studie zmiňuje jednak přínos v zabránění šíření infekčních kapének v případě, že je nositel roušky pozitivní, ale také upozorňuje na její preventivní charakter, což bylo zejména v počátcích pandemie zpochybňováno.

Covid-19 se šíří vzduchem pomocí kapének při dýchání, kašlání, mluvení nebo zpívání. Pokud infikovaná osoba používá roušku, pak zachytí 50 až 70 % kapének viru. To je zásadní pro zdravého člověka, který se buďto infikuje menší dávkou viru, což ovlivňuje průběh nemoci, či neonemocní vůbec.

Související čtení:  Nemusíte být mnich, přesto vám jejich návyky mohou zlepšit život

Látkové a chirurgické roušky mají podle vědců i ochrannou funkci. Krytí dýchacích cest tvoří částečnou bariéru, přičemž platí, čím více vrstev, tím lépe. Samozřejmě nejúčinnější ochranou jsou respirátory FFP2, respektive KN95, nebo FFP3 bez výdechového ventilu.

Mají-li tak obě osoby během kontaktu roušku, riziko přenosu infekce se velmi snižuje. To potvrzuje i příklad z praxe, kdy dvě covid pozitivní kadeřnice v USA během výkonu povolání nosily roušky. Během této doby obsloužily 139 klientů, z nichž se 67 podařilo dohledat a ani jeden z nich nebyl pozitivní.

Autoři studie se ještě odvolávají na další výzkumy, které došly k podobným výsledkům. Zároveň upozorňují, že se infikované kapénky nemusí do lidského organismu dostat pouze dýchacími cestami. Zdokumentováno je i několik případů, kdy virus vnikl do těla okem. Dalším rizikem jsou ruce. Virus SARS-CoV-2 dokáže přežít na některých površích až 9 hodin (virus chřipky cca 2 hodin), a tak je důležité zabránit kontaktu neumytých nebo nevydezinfikovaných rukou s obličejem. Dodržování bezpečných rozestupů, zejména v uzavřených prostorech jako jsou nákupní centra nebo nádraží, by také mělo být samozřejmostí i v případě používání roušek.

Napsat komentář