očkování
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Společnost Johnson & Johnson přerušila vývoj vakcíny proti nemoci covid-19

Společnost Johnson & Johnson pozastavila testování vakcíny na covid-19 z důvodu nevysvětlitelných komplikací jednoho z dobrovolníků. Společnost zatím neuvedla, zda pacient dostával skutečně testovací látku nebo placebo.

Do experimentu farmaceutického giganta bylo zařazeno 60 000 dobrovolníků, na nichž testuje experimentální látku, která by měla chránit před nemocí covid-19. Podle společnosti je zatím v šetření, co se vlastně stalo, a proto je testování zastaveno. Společnost Johnson & Johnson neuvedla, jakého charakteru jsou potíže dobrovolníka a vyjádří se, až budou k dispozici všechna fakta. Událost vyšetřuje jak firma, tak skupina nezávislých vědců.

Související čtení:  Doba postkoronavirová: Co nám (ne)bude chybět a co se změní?

Studie společnosti Johnson & Johnson, která měla přinést výsledky počátkem příštího roku, je jednou ze šesti vakcín připravovaných v USA. Testování je nyní ve třetí fázi ze čtyř. Ostatní společnosti, například Pfizer nebo Moderna, pokračují v testování a očekávají výsledky do konce letošního roku.

Odborníci nicméně varují, že účinná vakcína s velkou pravděpodobností přijde skutečně až na jaře, i kdyby byla vyvinuta na podzim. U nové očkovací látky je nutné, aby prošla všemi schvalovacími procesy a až poté může být masově vyráběna a následně distribuována.

Zdroj: The Guardian
Napsat komentář