zetor
Foto: Pixabay

Zetor chystá velké propouštění. Tradiční firmě klesají prodeje

Tradiční český výrobce traktorů Zetor propustí více jak polovinu svých zaměstnanců. Firma sídlící v Brně jako důvod uvedla změny ve výrobě.

Poválečná výroba traktorů v Brně

Značka Zetor je historicky spjatá s výrobou traktorů. První modely opustily továrnu po druhé světové válce, přičemž sériová produkce typu Z-25 se rozběhla v roce 1946, o rok později následoval traktor Zetor 15. První model těžšího typu se objevil v roce 1949 a nesl označení Zetor 35, v modernizované podobě pak Zetor 50. Šlo o vůbec první traktor na světě s bezpečnostní kabinou.

Brněnskou produkci ale proslavily především traktory těžkého typu s označením UŘ (unifikovaná řada), jejichž výroba začala v roce 1957 a pokračovala s řadou modernizací v podstatě až do roku 2006. Právě traktory UŘ lze označit jako typické Zetory, které se lidem vryly do paměti. Stále je používá mnoho menších zemědělců, protože jejich údržba není komplikovaná a lze na ně dobře sehnat náhradní díly, jako třeba chladič Zetor.

Současná brněnská produkce zahrnuje výrobu osmi modelů určený pro různá odvětví a terény. Typ Zetor by Pininfarina představený v roce 2015 je považován za nejhezčí traktor na světě, přičemž název odkazuje na italské studio, které jeho design vyvíjelo.

Zetor za celou dobu svojí existence sice měnil majitele, ale prodal více jak 1,3 milionu traktorů po celém světě. Zákazníkům poskytuje servis i prodej náhradních dílů. Nabízí technickou podporu i pro stroje starší 40 let, proto není ani pro starší řady UŘ problém sehnat jakákoliv těsnění, filtry třeba i startér Zetor.

Firma pomůže propuštěným zaměstnancům s hledáním nového místa

I přes velkou tradici se značka v posledních letech potýká se sníženým odbytem. Brněnský výrobce tak prohlásil, že na konci července letošního roku propustí 160 zaměstnanců, což je více než polovina ze současných zhruba 300 lidí. Zetor plánuje optimalizovat výrobu, v Brně ukončí výrobu motorů a převodovek a ponechá zde jen vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro trh v Evropě a USA.

Mluvčí společnosti Zetor Tractors Lucie Dušková uvedla, že propuštěným zaměstnancům firma poskytne zvýšené odstupné i plnou podporu při hledání nového místa.

Napsat komentář