židle
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zkuste změnu čalounění svépomocí. Židli nebo malé křeslo zvládnete i vy

Změna čalounění pohovky nebo většího nábytku většinou vyžaduje služby profesionála. Jedná se o poměrně náročný úkol, který nemá smysl zkoušet zvládnout svépomocí. Jde-li však třeba jen o židli nebo menší křeslo, můžete se zkusit na změnu čalounění vrhnout sami.

Jak na to?

Taková práce nevyžaduje speciální nářadí, obvykle si vystačíte s nůžkami, s ostrým nožem a kladívkem. Samozřejmě budete také potřebovat látky na čalounění a vhodnou výplň.

Jestliže chcete nově potáhnout třeba sedák od židle, nejprve je dobré si jeho tvar obkreslit a připravit si šablonu. Poté si podle této šablony vyřežte vhodný tvar výplně. Ideální jsou například molitan desky, které jsou měkké, pohodlné, ale dobře se s nimi i pracuje. To samé udělejte i s potahovací látkou, u které ale nezapomeňte i na okraje a prostor k založení. Raději si nechte více prostoru než méně, bude se vám pak snadněji pracovat a případné přebytky můžete vždycky ještě na závěr odstřihnout.

Molitan se na čalouněnou plochu může nalepit. Látku si poté dobře zajistěte proti posunu například špendlíky. Velmi důležité je udržet látku napnutou, ale zase netahat příliš, aby se nedeformoval vzor nebo struktura látky.

Využijte pomoc sponkovačky

Velkým pomocníkem při přečalounění může být právě sponkovačka. Navíc se jedná o velmi užitečné nářadí, které lze využít i při dalších pracích v dílně nebo domácnosti, takže se každopádně hodí mít jednu doma. Pro domácí použití jsou nejlepší volbou elektrické sponkovačky. Dokážou totiž vyvinout dostatečný tlak, který postačí pro spojování tenkých materiálů a měkkého dřeva.

Trpělivost je nezbytná

Při změně čalounění se vám bude hodit také hromada trpělivosti. Je potřeba postupovat pomalu a opatrně a někdy také budete muset přiznat neúspěch a začít od začátku. Na druhou stranu ale ušetříte spoustu peněz za profesionální služby a budete se moci těšit z vlastního díla.





Napsat komentář