rozhlas
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Drátový rozhlas má stále co nabídnout

Drátové rozhlasy nejsou žádnou minulostí. Pro většinu obcí je tento jednoduchý nástroj neocenitelným komunikačním médiem zejména se starší částí obyvatel. Proč jeho využití stále převládá nad modernějšími možnostmi?

Bezdrátový vs. drátový rozhlas

Městské a obecní rozhlasy, někdy také místní rozhlasy, jsou stále primárním zařízením k šíření informací v obci. Zpravidla jde o reproduktory, ke kterým je signál rozváděn dvoudrátovým vedením. Potřebné zprávy, zejména pokud jde o možné hrozící nebezpečí, se takto dostávají k obyvatelům bezprostředně.

Oznámení o blížícím se hlášení je často uvozeno hudbou, někde je to stále dechovka, jinde instrumentální hudba. Někdy je hlášení hudbou i ukončeno. Mnoho obcí využívá instrumentální hudbu z prostého důvodu. Populární hudba je totiž dotčena autorskými právy a poplatky s nimi spojenými, a tak obce využívají volně dostupné nebo zakoupené melodie z hudebních bank.

V některých případech jsou starší rozhlasy nahrazovány bezdrátovým řešením. To zajišťuje velmi kvalitní zvuk oproti drátovému řešení (není potřeba zesilovač), nicméně zde hrozí možnost ztráty signálu, ačkoliv jde o velmi malou pravděpodobnost. Obecní drátový rozhlas sice nedosahuje špičkové kvality zvuku, ovšem jistota ztráty signálu hrozí pouze v případě poškození vedení.

Mobilní rozhlas

Alternativou obou výše uvedených možností je takzvaný mobilní rozhlas. V takovém případě jsou informace rozesílány pomocí sms všem občanům zaregistrovaným do systému. Výhodou takového řešení je zpětná vazba či možnost opakovaného přečtení hlášení. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na fakt, že zprávu dostanou obyvatelé i v případě, když se nachází mimo obec nebo město. Naopak nevýhodou je skutečnost, že stále existují lidé, kteří nevlastní mobilní telefon. I proto je drátový rozhlas pro města a obce stále nejpopulárnějším a nejspolehlivějším řešením.





Napsat komentář