výroba
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Tichá revoluce průmyslové automatizace

Nezbytnou součástí výrobního procesu jsou i přes současný rozmach umělé inteligence (AI) stále lidé. Jejich činnost tak bude v blízké době potřeba, jen se mění podoba práce. AI je sice horká novinka, o které média píší jeden článek za druhým, ale z hlediska energetické náročnosti je její zavádění v průmyslu zatím v nedohlednu. Pro majitele výrobních podniků tak zůstává nejoptimálnějším řešením pro zjednodušení a zlevnění výrobních procesů průmyslová automatizace.

Výhody automatizace

Průmyslová automatizace není ve výrobě žádnou horkou novinkou a do praxe se zavádí v podstatě od doby, kdy se masivněji začaly rozšiřovat počítače. V našich končinách to byla 90. léta minulého století, na Západě o něco dříve. Přestože lze o automatizaci hovořit jako o revoluci ve výrobě, proces nastupoval pomalu a média o něm ve své době prakticky nereferovala.

Zavádění automatizace v podstatě pomáhá zaměstnavatelům i pracovníkům. Redukuje chybovost, časovou náročnost, šetří náklady na energie a přestože snižuje potřebu práce člověka, stále je však fyzická přítomnost dobře proškoleného zaměstnance potřeba. Odpadá totiž stereotypní a často i fyzicky náročná činnost, při které mohou vznikat chyby z nepozornosti (takzvané zmetky), nicméně je potřeba kvalifikovaných pracovníků, kteří dokáží stroje nastavovat, udržovat a na výrobu dohlížet.

Automatizace stále prochází svým rozvojem. Využití nachází prakticky ve všech průmyslových odvětvích od automobilového přes papírenské, chemické až po farmaceutické.

Automatizaci ocení díky kvalitě výrobku i spotřebitel

Pozitivní důsledky automatizace nejvíce pociťují zákazníci, tj. koneční spotřebitelé. Nikdo by určitě nechtěl zažít situaci, kdy si zakoupí léky na bolest, ale v krabičce bude vitamín C. Samozřejmě firmy mají i další metody kontroly kvality, obzvláště jde-li o léky, avšak automatizace patří mezi jeden z výrazných kroků v celém procesu.

Firmy, které se zabývají automatizací, většinou připravují i projektování řídících systémů či řízení strojů. V Česku je to například firma Aplaus, která působí od roku 1994.

Napsat komentář